Co można zrobić z galaretki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Galaretka to wyrób spożywczy, który charakteryzuje się galaretowatą konsystencją. Powstaje dzięki właściwościom żelującym produktów wykorzystanych do jej przygotowania (np. żelatyny, pektyn lub agaru). Galaretka podawana jest zawsze na zimno, ponieważ pod wypływem ciepła staje się płynna. Galaretki cechują się również przezroczystością - dlatego do zagęszczenia galaretki nie wykorzystuje się skrobi. Galaretki możemy podzielić na słodkie oraz na słone. W dalszej części dowiesz się co zrobić z galaretki owocowej. Przepis na galaretkę jest bardzo prosty i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Dodatkowo najczęściej przygotowuje się ją z gotowych mieszanek dostępnych w większości sklepów spożywczych. Galaretki słone przygotowywane są na bazie wywaru mięsnego, rybnego lub warzywnego z dodatkiem żelatyny. Galarety na słono stanowią doskonały pomysł na śniadanie lub kolację i doskonale smakują z odrobiną octu.
A co można zrobić z galaretki? Galaretki owocowe wytwarzane są na bazie soków lub aromatów owocowych - te galaretki najczęściej podaje się jako deser z galaretką dla dzieci i dorosłych. Galaretkę możesz podać z bitą śmietaną oraz z bakaliami. Galaretki stanowią także element dekoracyjny ciast - najczęściej podaje się je jako górna część ciast biszkoptowych lub ciast z kremem. Galaretkę możesz również wykorzystać do przygotowania tarty z owocami.
A jak zrobić deser z galaretki dla dzieci? Szybki przepis na smaczny deser warto wykorzystać w swojej kuchni, aby przygotować przekąskę dla najmłodszych. W tym celu galaretkę rozpuść dokładnie we wrzącej wody i przelej do mniejszych pucharków. Galaretkę pozostaw do stężenia. Następnie udekoruj ją bitą śmietaną. Gotowy deser przechowuj w lodówce lub podaj bezpośrednio po przygotowaniu (gdy galaretka dobrze stężeje).
Pektyny to związki obecne w wielu produktach pochodzenia roślinnego (głównie w owocach oraz warzywach). W przemyśle spożywczym wykorzystywane są jako środek żelujący oraz emulgujący. Pektyny stanowią mieszaninę węglowodanów, która występuje w ścianach komórkowych wielu roślin. Są to głównie polisacharydy oraz oligosacharydy w zmiennym składzie. Stanowią one jedną z frakcji błonnika rozpuszczalnego, który spożywany w odpowiednich ilościach korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. W kwaśnych warunkach pektyny wykazują zdolności do tworzenia żeli, dlatego owoce z ich wysoką zawartością chętnie wykorzystywane są do produkcji dżemów oraz powideł. Pektyny możemy podzielić na naturalne oraz spożywcze. Te pierwsze naturalnie występują w owocach oraz warzywach, natomiast te drugie produkuje się z określonych roślin. Pektyna żelująca spożywcza najczęściej pozyskiwana jest z owoców cytrusowych, buraków cukrowych czy skórek owoców mango.
Podsumowując: wiesz już, co możesz zrobić z galaretki. Na naszej stronie znajdziesz przepisy na smaczne ciasta z wykorzystaniem smacznej galaretki owocowej. Dodatkowo znajdziesz przepisy na galarety słone, które możesz podać na śniadanie lub kolację. Galaretki najczęściej przygotowywane są na bazie żelatyny.