Co można zrobić z borówki amerykańskiej? Co jeszcze warto wiedzieć?
Borówka amerykańska to jeden z najzdrowszych owoców. Jej niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Ma również doskonały smak, który świetnie komponuje się w wielu daniach. Borówka amerykańska należy do tego samego gatunku, co jagody leśne, niemniej jednak wyróżnia je bogactwo składników, które prozdrowotne wpływają na zdrowie organizmu ludzkiego. W Polsce sezon na borówki zaczyna się zwykle w lipcu, kiedy w sprzedaży pojawiają się borówki zebrane w naszym kraju. Jednak wiele osób zastanawia się, co z niej zrobić, by wciąż była smaczna i nie straciła swoich właściwości zdrowotnych. A więc co można zrobić z borówki amerykańskiej? Oto najciekawsze propozycje:
- Konfiturę,
- sosy do deserów i mięs,
- frużelinę,
- torty i ciasta,
- babeczki,
- musy,
- koktajle,
- przekąski z ciasta francuskiego,
- placuszki
- soki,
- galaretki,
- krem do ciasta i naleśników,
- bułeczki,
- lody.
Borówka to owoc, który można poddawać różnym obróbkom termicznym. Doskonale sprawdza się na przetwory, takie jak dżemy, konfitury, czy soki owocowe. Można też z niej robić frużelinę, którą potem zje się z naleśnikami, czy goframi. To dobre rozwiązanie dla miłośników słodkości, którzy chcą zadbać o nieco zdrowsze menu. Z borówki można też przygotować smaczne galaretki, które nie tylko są pysze, ale również dostarczają cennego kolagenu, chroniącego stawy i skórę.
Czy warto sięgać po borówki na co dzień? Oczywiście! To owoce nie tylko smaczne, ale również niezwykle zdrowe. Jej owoce są bogatym źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów. Zawierają witaminy A, B, C, E oraz PP, cynk, potas, selen, miedź, magnez, żelazo, wapń oraz bardzo dużą ilość antyoksydantów. Ze względu na dużą liczbę flawonoidów borówka amerykańska ma korzystny wpływ na procesy zapamiętywania. Borówka amerykańska może też zapobiegać nadciśnieniu. Borówka amerykańska wspomaga również pracę oczu. Ich niski indeks glikemiczny sprawia, że owoce te są przyjazne dla osób chorujących na cukrzycę, a ich spożycie nie powoduje gwałtownego wzrostu glikemii. Porcja borówek dostarcza ważnego, choć mało znanego składnika mineralnego, jakim jest mangan. Uczestniczy on między innymi w procesach metabolicznych aminokwasów, białek lipidów oraz węglowodanów. Borówka zawiera kwas elagowy, kwas foliowy i antyoksydanty. Dzięki temu może być stosowana w działaniach profilaktycznych chorób nowotworowych przełyku, krtani i płuc.
Jeśli szukasz inspiracji na dania z borówek, to niejeden przepis na pyszne potrawy, znajdziesz w wyróżnionych relacjach na tej stronie. Dowiesz się z nich jak zrobić pyszne przetwory, ale również smaczne desery. Choć może się wydawać, że słodkie wypieki z owoców są skomplikowane, to prosty przepis na ciasta, czy bułeczki również możesz znaleźć na tej stronie. Warto wiedzieć, że do przetworów i deserów najlepsze są świeże jagody, jednak sprawdzą się także te mrożone. To doskonała opcja zwłaszcza na zimę, gdy brakuje ich w sklepach. Letnie borówki można też zamrozić samodzielnie.