Co można zrobić z arbuza? Co jeszcze warto wiedzieć?
Arbuz jest niezwykle lubianym owocem. Jest nie tylko smaczny, ale również bardzo orzeźwiający. Dzięki temu potrawy z arbuzem doskonale sprawdzają się latem. Klasykiem jest arbuzowa granita i lemoniada. Jednak to nie wszystko, co można stworzyć z tego naprawdę smacznego owocu.
Co można zrobić z arbuza? To owoc, który doskonale sprawdza się w naprawdę wielu różnych daniach. Można go wykorzystać do:
- Dań słodkich:
- sorbety,
- lemoniady,
- sałatki owocowe,
- drinki,
- kisiele,
- galaretki,
- Dań na słono:
- sałatka z miętą i fetą,
- sałatka w stylu greckim,
- sałatka z arbuzem i bobem,
- spring rolls z arbuzem,
- arbuzowa salsa do krewetek,
- arbuz z grilla
Arbuz to doskonały pomysł na smaczny dodatek do wielu potraw. Przepisy z arbuzem doskonale sprawdzają się latem. Wszystkie dania są bowiem niezwykle orzeźwiające. Choć arbuz zwykle kojarzy się z potrawami na słodko, nie musi kończyć jako deser. Doskonale sprawdzi się też w sałatkach z warzywami na słono.
Arbuz doskonale łączy się:
- z owocami,
- z rozmarynem,
- z ogórkiem,
- z serem feta,
- z chili.
Możesz wykorzystać te propozycje, by stworzyć naprawdę ciekawe i bardzo smaczne dania, które przy okazji będą również bardzo orzeźwiające. Sprawdzą się świetnie w czasie letnich imprez, czy pikników. Będą też świetnym urozmaiceniem w czasie grillowania.
Arbuz doskonale nadaje się również dla dzieci. Można serwować go na podwieczorek. W postaci smacznych galaretek, czy kisielu. To potrawy, które zwykle są wprost uwielbiane przez najmłodszych. Arbuz jest niezwykle słodkim owocem, dzięki czemu przypadnie do gustu wielu osobom.
Wydaje Ci się, że arbuz pasuje tylko do słodkich produktów? Nie jest to prawda. Najlepsze dania z arbuzem, to te na słono. Dlatego, że jego słodycz doskonale łączy się ze słodkim smakiem. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie świeży ogórek. Najlepiej więc smakuje we wszelkiego rodzaju sałatkach. Zarówno jarskich, jak i mięsnych.
Arbuzy to idealna przekąska na ciepłe dni ze względu na dużą zawartość wody, która zaspokaja nasze pragnienie. Pozytywnie wpływają na serce i mięśnie, poprawiają kondycję skóry i włosów oraz wspomagają erekcję. Duża zawartość błonnika pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Według najnowszych danych optymalna ilość tego owocu, którą powinno się zjeść w ciągu doby to 350 gramów. W arbuzie znajduje się również witamina A, foliany, cholina, beta-karoten, luteina, likopen oraz witaminy z grupy B, takie jak tiamina, niacyna i ryboflawina. Ponadto arbuz składa się z takich minerałów jak cynk, mangan, selen, fluor oraz wielu przeciwutleniaczy. Ponadto arbuz działa moczopędnie, dlatego poleca się go w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego. Arbuz wpływa korzystnie także na układ pokarmowy i polepsza przemianę materii. W składzie arbuzów znajdziemy z kolei dużą zawartość przeciwutleniaczy, takich jak: likopen, beta-karoten i luteina oraz aminokwasy np. cytrulina. Przeciwutleniacze pomagają w ochronie organizmu przed chorobami nowotworowymi, a także opóźniają proces starzenia się skóry.