Co można zrobić z aloesu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Aloes znany również jako Aloe vera należy do rodziny sukulentów. Dwa najpopularniejsze gatunki aloesu – drzewiasty lub zwyczajny, można spotkać w doniczkach na parapetach wielu domów. Coraz więcej osób dowiaduje się o jego wspaniałych właściwościach zdrowotnych. Jednak, by w pełni z nich korzystać najpierw należy dowiedzieć się jak używać aloesu.
Co można zrobić z aloesu? Aloes to roślina o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Nie dziwi więc, że często wykorzystywana jest w celu polepszenia swojego zdrowia. Jeśli chodzi o jego wykorzystanie, to używa się żelu, który znajduje się wewnątrz jego liści. Żel też można dodawać do wody, soków, koktajli, czy deserów.
Najpopularniejszym produktem na bazie tej rośliny jest sok z aloesu. Stanowi on doskonały pomysł na wzbogacenie swojej diety w wiele witamin i składników odżywczych, ale również pozwala regulować pracę układu pokarmowego. Można stworzyć oczywiście go samodzielnie z liści aloesu. Domowej roboty sok jest nie tylko zdrowy, ale również pozbawiony konserwantów. Oto najprostszy przepis na sok z tej rośliny. Pęk liści aloesu włóż na dobę do lodówki. Po wyjęciu obetnij brzegi z kolcami i wydrąż miąższ. Wrzuć go do szerokiego dzbana i dodajemy 1/2 litra wody lub dowolnego soku, całość zmiksuj na gładki płyn. Przechowuj w lodówce, jednak najlepiej wypij jak najszybciej.
Masz w domu aloes leczniczy i zastanawiasz się "co mogę zrobić z tej rośliny?", w takim razie koniecznie czytaj dalej! Aloes to bowiem sprawdzony sposób na zdrowie całego organizmu. Jeśli chcesz wykorzystać liście aloesu, to najlepiej wykazać się odrobiną cierpliwości. Można wykorzystać aloes bezpośrednio po zerwaniu, ale lepsze efekty osiągniemy po wykazaniu się cierpliwością. Jeśli planujemy ścinać liście aloesu, dobrze jest powstrzymać się od podlewania go przez minimum dwa tygodnie. Świeżo ścięte liście płuczemy i wkładamy do lodówki na minimum 10 dni.
Teraz gdy już wiesz, jak się robi, zdrowy sok z aloesu możesz wykorzystywać go, by zadbać o swoje zdrowie. Aloes składa się z wielu drogocennych dla człowieka składników. W swoim składzie zawiera 75 potencjalnie aktywnych składników: witaminy, enzymy, minerały, cukry, ligninę, saponiny, kwasy salicylowe i aminokwasy. Najdłużej znane są przeczyszczające i żółciopędne właściwości aloesu, to właśnie ze względu na nie, nie należy przesadzać z tą rośliną. Aloes wpływa na poprawę perystaltyki jelit, metabolizmu, zwalczanie zaparć oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Wspomaga gospodarkę węglowodanowo - tłuszczową. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Aloes ma właściwości przeciwzapalne, grzybobójcze i bakteriobójcze. Znane jest również pozytywne oddziaływanie tej rośliny na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi (głównie tego złego LDL), a nawet zdolność regulowania ciśnienia krwi. Może pomóc z bólami stawów spowodowanych ich sztywnością i poprawić ich ruchomość. Spowalnia również procesy starzenia skóry, poprawiając jej elastyczność poprzez zwiększenie ilości kolagenu i elastyny