Co można zawekować w słoiki na obiad? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wekowanie to świetny sposób na przedłużenie świeżości danego dania, ale również na ułatwienie sobie codziennego gotowania. Przechowywane w taki sposób na smaczne i nie tracą swoich właściwości. Z wekowaniem powinien zapoznać się każdy, kto chce zaoszczędzić, nie tylko pieniądze, ale również swój czas. Co można zawekować w słoiki na obiad? Oto najpopularniejsze propozycje:
- Zupy,
- bigos,
- gołąbki,
- gulasz,
- pulpety w sosie,
- leczo,
- curry,
- chili con carne,
- mięsa w sosie warzywnym,
- fasolka po bretońsku.
Weki to doskonały pomysł na obiad dla zapracowanych, ale również dania na wyjazd. Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić pyszne dania do słoików, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na naprawdę dobre, domowe potrawy, które sprawdzą się również w słoikach.
Zastanawiasz się jak zawekować obiad w domu? Pasteryzowanie żywności to nic innego jak umieszczanie szczelnie zakręconych słoików z żywnością do garnka z wodą. Wodę należy podgrzać do nawet 100 stopni. Słoiki trzymamy około 20 minut we wrzącej wodzie (wszystko zależy od tego, jaki produkt wekujemy oraz jakiej wielkości jest słoik). Pasteryzować możesz "na sucho" i "na mokro". Ta pierwsza opcja, to dobrze znane pasteryzowanie w dużym garnku z wodą. Słoiki podgrzewa się w ciepłej wodzie przez 20 do 30 minut. Ważne by na spodzie ułożyć ściereczkę, a słoiki nie dotykały się. Po wyciągnięciu ich z garnka należy je wystudzić, odwracając je do góry dnem. Następnie można je przechowywać w lodówce lub w chłodnym miejscu. Wiele osób rezygnuje jednak z tej metody, na rzecz dużo łatwiejszej opcji - przy użyciu piekarnika. Słoiki należy ułożyć na blasze piekarnika, pokrywkami do góry. Piekarnik trzeba nagrzać do 110 lub 120 stopni C. Słoiki trzymaj w nagrzanym piekarniku przez co najmniej pół godziny. Następnie wystudź je. Dania mięsne należy pasteryzować i przechowywać do 2 miesięcy w lodówce lub tyndalizować do długiego przechowywania. Jeśli swoje dania zamierzasz przechowywać poza lodówką, pamiętaj, że nie powinny one spędzić w słoiku więcej niż 2 lub 3 tygodnie.
Teraz gdy już wiesz, jak się robi obiady do słoików, możesz sięgnąć po tę metodę, by nieco ułatwić sobie życie. Sprawdzi się ona nie tylko, gdy wybierasz się w długą podróż, ale także, gdy czeka Cię długi tydzień i chcesz mieć pewność, że domu czeka na pyszny i pełnowartościowy posiłek. To również świetna opcja dla osób, które pracują jako zawodowi kierowcy. Posiłki wekowane w słoikach mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy - dzięki nim nie musisz kupować dań wątpliwej jakości w przydrożnych barach, ale także wspomóc zdrowie. Zawekowany obiad może być bowiem pełnowartościowym, dobrze zbilansowanym posiłkiem. Nie wiesz jakie obiady można zawekować? Zwykle takie, które zawierają w sobie jakiś płyn lub są bardzo gęste. Idealnie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju zupy, gulasze, czy sosy. Takie posiłki można świetnie urozmaicać, stosując różne składniki, czy dodając ciekawe przyprawy.