Co można marynować? Co jeszcze warto wiedzieć?
Co można marynować? Marynowanie to metoda konserwowania żywności. Można poddawać marynowaniu naprawdę wiele różnych produktów:
- mięso,
- ryby,
- drób,
- grzyby,
- warzywa,
- owoce.
W zależności od wybranych produktów marynowanie będzie wpływało na walory smakowe, strukturę, ale również wartości dania. Sekretem odpowiedniego marynowania jest właściwa marynata. W przypadku mięs i ryb zwykle jest to połączenie tłuszczu z przyprawami, z niewielkim dodatkiem produktu o dużej kwaśności. Natomiast, jeśli chodzi o pozostałe produkty, to najpopularniejszą marynatą jest ta na bazie octu.
Marynowanie doskonale sprawdza się, gdy chcemy, by dany produkt zachował świeżość na dłuższy czas. Mięsa i ryby zwykle marynujemy przed dalszą obróbką, by nieco poprawić ich smak, a także zwiększyć kruchość i soczystość. W przypadku warzyw, owoców i grzybów, kluczowy jest dłuższy termin przydatności i zupełnie zmienione walory smakowe. Zwykle, gdy myślimy o marynowanych przekąskach, to mamy na myśli grzyby marynowane z cebulą, jednak niekoniecznie musimy poprzestać tylko na tym produkcie.
Jeśli interesują Cię pomysły na owoce, warzywa, czy grzyby w marynacie, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam mnóstwo przepisów, które doskonale sprawdzą się na zimę.
Jakie warzywa marynujemy?
Tak naprawdę można sięgnąć po każdy rodzaj. Doskonale sprawdzają się:
- pomidory,
- ogórki,
- papryka,
- cukinia,
- patisony,
- dynia,
- kalafior,
- fasolka szparagowa,
- buraki,
- kapusta.
Warto zadbać o to, by produkty były naprawdę świeże. Zwłaszcza gdy wkładamy je do słoików. Sięgnij po okazy młode, jędrne i bez widocznych skaz. Przed dalszą obróbką porządnie je umyj. Dzięki temu zyskasz pewność, że będą świeże na długi czas. Warzywa najlepiej marynować w occie.
Dobrze wiedzieć, że w zalewie sprawdzą się również owoce. Można użyć do tego celu:
- jabłka,
- gruszki,
- śliwki,
- brzoskwinie,
- wiśnie.
Marynowanie to technika sztuki kulinarnej. Jest to jeden z najstarszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na długie i bezpieczne dla zdrowia przechowywanie jedzenia. Do marynowania niezbędna jest marynata. Głównym składnikiem marynaty jest ocet, który pozwala zachować jędrność i smak składników. Zwykle produkty gotuje się we wcześniej przygotowanej marynacie. Można też zalewać nią produkty surowe np. niektóre warzywa i owoce.
Ocet poprawia metabolizm i procesy trawienne oraz przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Warzywa marynowane w occie, podobnie jak świeże, wspierają trawienie i zmniejszają ryzyko wzdęć. Jednocześnie są one niskokaloryczne, a ze względu na specyficzny, wyrazisty smak zjadamy ich niewiele. Warzywa konserwowe są bogate w witaminy oraz składniki mineralne. Jeżeli sięgamy po warzywa w takiej formie, wybierajmy te w słoikach. Choć można znaleźć je w sklepie, warto jednak samodzielnie je przygotować. Dzięki temu będą zdrowsze. Sklepowe produkty bardzo często zawierają naprawdę spore ilości cukru lub soli, przez co łatwo przesadzić z ich ilością na co dzień.