Co można jeść przy cukrzycy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Osób zmagających się z tą chorobą co roku przybywa. Według International Diabetes Federation w 2040 roku ma być już 642 miliony osób z cukrzycą. Na szczęście z cukrzycą można normalnie żyć, konieczne jest tylko odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia, w tym diety. Cukrzycę można zwykle podejrzewać u osób, u których występuje wzmożone pragnienie i duża ilość oddawanego moczu na dobę. Dalszymi objawami, które sugerują cukrzycę, jest postępująca utrata masy ciała i odwodnienie, postępujące osłabienie, obniżona odporność organizmu w postaci nawracających infekcji i zmian ropnych skóry, szybko postępujące upośledzenie wzroku, dokuczliwy świąd w ujściu cewki moczowej. Cukrzyca niszczy naczynia krwionośne i nerwy, w efekcie z biegiem czasu może powodować kolejne choroby.
Cukrzyca to choroba, w której niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Dzięki niej można zminimalizować prawdopodobieństwo groźnych powikłań. Odpowiednia dla cukrzyka dieta powinna opierać się na częstych posiłkach i wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG poniżej 55). Niezależnie od typu choroby, dieta cukrzycowa jest jednym z niezbędnych elementów leczenia. Sprawdzi się także u osób, u których występuje większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, czyli np. u tych, których rodzice zmagali się z cukrzycą, a także u osób z nadwagą, małą ilością aktywności fizycznej i niewłaściwym sposobem żywienia. A więc co można jeść przy cukrzycy? Poniżej podane podstawowe składniki, do komponowania menu:
- Produkty pełnoziarniste
- Owoce i warzywa.
- Chudy nabiał i jaja
- Drób
- Pestki, nasiona i orzechy.
- Ryby
Z tych produktów można komponować dowolne dania, należy jednak pamiętać, by:
- połowa talerza należała do owoców i warzyw,
- w każdym posiłku pojawiało się źródło białka i zdrowego tłuszczu,
- wybierać zdrowe metody obróbki: gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie i duszenie,
- warto sięgać po owoce, kasze i makarony o niskim Indeksie Glikemicznym,
- produkty skrobiowe dobrze jest po ugotowaniu schłodzić, by powstała w nich skrobia oporna.
Chorujący na cukrzycę powinni być na diecie cukrzycowej, to specjalna modyfikacja zdrowego odżywiania, w której obniżona jest ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów, a zwiększona ilość produktów o niskim Indeksie Glikemicznym.
Należy również znać produkty, jakich unikać:
- potrawy wysoko przetworzone, będące
- dania typu fast food,
- słodycze,
- słone przekąski,
- czerwone mięso i jego przetwory,
- zwierzęce tłuszcze,
- mieszanki przypraw obfitujące w cukier i tłuszcz,
- słodkie napoje,
- alkohole.
Jedzenie dla diabetyków powinno być niezwykle odżywcze i wartościowe. Nie chodzi o przygotowywanie diety monotonnej, skupiającej się na kilku składnikach pokarmowych. Osoby cierpiące na cukrzycę mierzą się ze stanem zapalnym, który potrzebuje niezwykle zdrowej, pełnej składników prozdrowotnych diety. Nie warto więc dbać tylko o niski Indeks Glikemiczny, ale również o dużą jakość.