Co leczy nalewka z orzecha włoskiego? Co jeszcze warto wiedzieć?
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie usłyszał, że na ból brzucha najlepsza będzie „orzechówka”. Czy i co leczy nalewka z orzecha włoskiego tak często kojarzona z lekiem- odpowiemy sobie w tym artykule.
Choć niektórzy nie wierzą w skuteczność tego typu zabiegów, to nawet współczesna medycyna potwierdza, że ten trunek ma właściwości lecznicze. Preparaty z orzecha włoskiego, z jego owoców, liści lub kory mają udowodnione działanie na kłopoty żołądkowe i bóle brzucha wynikające z trudności z trawieniem. Tak przygotowana, zdrowa nalewka to absolutna konieczność szczególnie na dalekie, wakacyjne podróże, gdy często zdarzają się problemy trawienne. Świetnie sprawdza się w sytuacji biegunek, szczególnie na tle bakteryjnym lub wirusowym. Na co pomaga dodatkowo? Może mieć również zastosowanie w sytuacji zaparć.
Oprócz działania na układ pokarmowy wzmacnia też odporność i system nerwowy. Ze względu na obecność w orzechach kwasu fenolowego o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych to tym samym może przyczynić się do zmniejszenia zapalenia ropnego skóry (trądziku), żylakom i problemom z nadmierną potliwością skóry stóp. Tym samym ma też pozytywny wpływ na stan cery i włosów.
Domowa nalewka z zielonych orzechów włoskich przygotowana na spirytusie lub wódce ma w sobie również wiele steroli roślinnych, czyli składników regulujących poziom cholesterolu we krwi, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zawału serca i miażdżycy.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego to w pierwszej kolejności zdobądź zielone, niedojrzałe orzechy włoskie. Takie orzechy zawierają w sobie olejki eteryczne, garbniki i gorycze- substancje przyczyniające się do pobudzania trawienia i prawidłowej pracy żołądka. Niedojrzałe orzechy wykazują właściwości bakteriobójcze i jeden kieliszek takiej nalewki wystarczy, by pomóc przy zatruciach. Zielone orzechy wystarczy umyć i pokroić w kawałki lub ewentualnie zblendować. Następnie umieszcza się je w szklanym, zamkniętym naczyniu w towarzystwie wódki i spirytusu. Tak przygotowaną nalewkę odstaw na około 6 tygodniu w ciemnym miejscu, pamiętając by od czasu do czasu ją przemieszać. Nalewka będzie zmieniała kolor, dlatego niech nie wystraszy Cię jej czarno-brązowy kolor. To naturalny proces i tak właśnie ma być. Po tym czasie wystarczy przelać nalewkę do zamykanej butelki i tak można spokojnie przechowywać ją do kilkunastu miesięcy.
Przepis na nalewkę z orzecha włoskiego jest łatwy w wykonaniu, a otrzymana dobra nalewka jest idealnym lekarstwem. Oprócz działania na układ trawienny wspomaga także obniżanie ciśnienia krwi i „złego” cholesterolu. Pomimo swoich zdrowotnych korzyści nalewka ta nie jest zalecana osobom chorującym na przewlekłe choroby żołądka jak np. refluks.
Podsumowując, nalewka z orzecha włoskiego:
- wspomaga leczenie dolegliwości układu pokarmowego, np. biegunek, zaparć, trudności z trawieniem
- wpływa pozytywnie na obniżenie ciśnienia krwi,
- reguluje poziom cholesterolu,
- ma działanie bakteriobójcze,
- ma działanie przeciwzapalne,
- ma działanie antyoksydacyjne,
- wspomaga układ nerwowy,
- może pozytywnie wpłynąć na stan cery i włosów.
Alkoholu nie powinny pić osoby młode, ponieważ może się przyczynić on do poważnych zaburzeń rozwojowych. Zakazany jest dla kobiet w ciąży oraz karmiących, które dostarczając w ten sposób alkohol do organizmu płodu lub dziecka mogą spowodować u niego ciężkie uszkodzenia każdego z układów ważnego do życia. Alkoholu nie mogą pić osoby, które przyjmują leki (w tym antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwbólowe) wchodzące w interakcje z alkoholem. To może spowodować zwiększenie lub zmniejszenie siły danego leku, co również nie jest bez znaczenia dla zdrowia. Alkoholu nie wolno spożywać również przy nadciśnieniu, nowotworach, chorobach wątroby, po udarze i innych. Dlatego pomimo licznych zalet stosowanie nalewki zdrowotnej powinno być odpowiedzialne i bezpieczne.