Co jeść przy refluksie?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Refluks przełyku i refluks żołądkowy to patologiczne cofanie się treści pokarmowej z układu pokarmowego do jego wyższych odcinków. Jeśli refluks pojawia się często, konieczne jest pozostawanie na diecie, specjalnie przystosowanej do tej jednostki chorobowej. Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna, to znaczy zawierać produkty łagodne i delikatne.
Refluks to choroba układu pokarmowego, w której niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Dieta ta musi być lekkostrawna, niepodrażniająca delikatnych ścian układu pokarmowego i działać przeciwzapalnie. Modyfikacja diety i stylu życia przynosi efekt terapeutyczny przy niewielkim lub średnim nasileniu objawów choroby. Ma na celu zmniejszenie częstości występowania zgagi i skrócenie czasu jej trwania. A więc co jeść przy refluksie?
- Unikaj potraw kwaśnych, ostrych, tłustych, smażonych i wędzonych.
- Jedz regularnie, co 3-4 godziny.
- Stawiaj na produkty i dania lekkostrawne.
- Owoce i warzywa spożywaj poddane lekkiej obróbce termicznej.
- Unikaj produktów ultra przetworzonych, słodyczy i żywności typu fast food.
- Sięgaj po mięso delikatne i o niskiej zawartości tłuszczu: drób, cielęcina, królik.
- Zjadaj potrawy gotowane, duszone i pieczone.
- Zrezygnuj z napojów słodzonych, kawy, herbaty i alkoholu.
To, które pokarmy można bezpiecznie jeść, zależy jednak od indywidualnego stanu zdrowia. Dlatego najlepiej na początku spisywać wszystkie posiłki, by wiedzieć, które potrawy pogarszają samopoczucie, a które działają neutralnie. Ta choroba może też przebiegać bezobjawowo, w takim przypadku należy po prostu unikać ciężkostrawnych, a także ostrych, kwaśnych i tłustych dań.
Główną przyczyną powstawania refluksu jest zmniejszenie napięcia mięśnia zwieracza przełyku przy jego wejściu do żołądka. Może się to dziać z wielu różnych przyczyn:
- przy nadwadze i otyłości,
- urazach klatki piersiowej,
- przepuklinie rozworu przełykowego,
- przez palenie papierosów,
- nieprawidłowości hormonalne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- w ciąży.
Refluks żołądkowy może objawiać się poprzez:
- zgagę,
- odbijanie,
- nudności,
- problemy z przełykaniem,
- ból brzucha,
- czkawkę,
- kaszel,
- uczucie powracania treści pokarmowej,
- gorzki lub kwaśny posmak w ustach.
Jednym z głównych wymogów diety stosowanej przy refluksie jest unikanie produktów tłustych oraz kwaśnych. Pierwsze znacznie wydłużają proces trawienia, a drugie podrażniają błonę śluzową żołądka, która i tak może już mieć oznaki występowania stanu zapalnego. Jednym z głównych wymogów diety stosowanej przy refluksie jest unikanie produktów tłustych oraz kwaśnych. Pierwsze znacznie wydłużają proces trawienia, a drugie podrażniają błonę śluzową żołądka, która i tak może już mieć oznaki występowania stanu zapalnego. Po posiłku należy unikać pozycji leżącej, schylania się oraz aktywności fizycznej. Niektórym osobom w łagodzeniu zgagi pomaga popijanie chudego mleka lub wody mineralnej niegazowanej – płyny te oczyszczają przełyk, spłukując kwaśną treść żołądka, która przedostała się do przełyku, oraz neutralizują tę treść.