Co jeść na diecie płynnej przed kolonoskopią? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kolonoskopia to badanie, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie jelita grubego. Jednak, by było to w pełni możliwe, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie do niego. Najważniejszą częścią przygotowania jest specjalna diety i przyjmowanie środka przeczyszczającego. Dzień przed kolonoskopią należy przejść na dietę płynną. Co jeść na diecie płynnej przed kolonoskopią?
- Kisiel,
- Bulion,
- herbaty,
- wodę,
- kleik,
- zupy z przecedzonymi warzywami.
Istnieje wiele różnych wytycznych jak przygotować się przed badaniem. Najlepiej skorzystać z instrukcji dostępnej na stronie placówki, z której usług planujemy skorzystać. Na pewno znajdziemy tam listę tego co jeść. Produkty, które są dozwolone, to takie, które nie zawierają błonnika. Na co uważać? Na wszelkiego rodzaju soki owocowe, zwłaszcza te, które zawierają miąższ. Warto wiedzieć, że niedozwolony jest również sok z buraka. Ze względu na intensywny kolor może on podrażniać śluzówkę, przez co badanie może dać nieprawdziwy wynik.
A więc, jaki powinien być jadłospis na tydzień przed kolonoskopią? Przygotowanie zaczyna się bowiem już tydzień wcześniej. Dzieje się tak w większości przypadków, choć nie jest koniecznością. Dieta w czasie, kiedy spożywanie posiłków przez lekarza jest dozwolone, ale wskazane jest spożywanie diety ze zmniejszoną zawartością błonnika, powinna bazować na produktach i daniach łatwostrawnych oraz pozbawionych włókna pokarmowego. Niektóre zalecenia zakładają także usunięcie z jadłospisu przed badaniem nabiału: mleka i jego przetworów. W ciągu tygodnia pić można właściwie wszystko: wodę, kawę, herbatę. Unikać należy soków z miąższem, koktajli i innych dań dostarczających włókien roślinnych. Konieczne jest przerwanie przyjmowania żelaza. Dwa dni wcześniej dieta przed badaniem powinna zostać zmieniona na dietę ubogoresztkową. Jest to rodzaj odżywiania, który jest ubogi w błonnik, czyli rodzaj włókna, którego organizm ludzki nie jest w stanie strawić, zatem odkłada się on w przewodzie pokarmowym. Wyeliminowanie błonnika z diety przed badaniem jest niezwykle ważne ze względu na prawidłowe oczyszczenie jelit przed zabiegiem. Bez tego nie będzie możliwe zaobserwowanie dokładnego obrazu śluzówki. A jest to niezwykle ważne w przypadku wyłapania wszystkich możliwych niepożądanych zmian. Ostatni dzień to czas, kiedy należy przejść na dietę płynną. Należy również pamiętać, że po zażyciu leków przeczyszczających należy już tylko pić napary, wodę i herbatę.
A co jeść już po badaniu? W pierwszych godzinach po badaniu w związku z podrażnieniem jelita oraz wypełnieniem go do badania gazem możliwe jest odczuwanie dyskomfortu. Z tego powodu lepiej wstrzymać się z pierwszym posiłkiem po badaniu przez 2–3 godziny. Przez pierwsze dni zalecana jest także dieta lekkostrawna, to znaczy taka, w której dominują produkty lekkie, niewzdymające, z którymi układ pokarmowy radzi sobie z łatwością. Po badaniu wiele osób skarży się na kurczowe bóle brzucha i wzdęcia. Spowodowane jest to wprowadzeniem do jelita podczas badania dużych ilości powietrza. Można wtedy korzystać z leków rozkurczowych, by nieco sobie pomóc.