Co jeść na diecie bezglutenowej?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dieta bezglutenowa to taka, w której nie pojawiają się zboża naturalnie zawierające gluten, a produkty nie są zanieczyszczone tym białkiem. Zwykle stosuje się ją w przypadku celiakii, choroby Duhringa, a także przy alergii na gluten. Ze względu na dużą powszechność zbóż zawierających to białko, dieta eliminacyjna zwykle wydaje się dość skomplikowana. A więc co jeść na diecie bezglutenowej? Produkty bez glutenu to:
- Wszystkie mięsa i ryby. Uważaj jednak na wędliny i konserwy.
- Produkty oznaczone przekreślonym kłosem.
- Owoce i warzywa.
- Nabiał i jaja.
- Zboża nieglutenowe: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok.
- Rośliny strączkowe.
- Orzechy i nasiona.
A czego nie wolno jeść?
- Zbóż zawierających gluten: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, a także pszenżyta i ostatnio popularnego orkiszu.
- Produktów, które są robione na bazie wyżej wymienionych zbóż np. pieczywo, czy makarony.
- Jogurty zawierające dodatek zbóż.
- Słodycze zawierające dodatek mąki ze zbóż glutenowych.
- Gotowe produkty typu instant, które zawierają dodatek mąki ze zbóż glutenowych.
Problem przy wyborze stanowią te produkty, które mogą zawierać gluten, chociaż się go w nim nie spodziewamy. Osoby z celiakią nie powinny wybierać produktów, które zawierają ostrzeżenia o możliwej zawartości glutenu. Oznacza to, że w procesie produkcji mogło dojść do zanieczyszczenia tym białkiem. Należy pamiętać, że jeżeli producent użyje surowca zawierającego gluten, musi taką informację podać na etykiecie gotowego wyrobu.
Gluten to białko powszechnie występujące w nasionach pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. Gluten składa się z dwóch rodzajów białek – gliadyny i gluteniny. Gliadyna wykazuje znaczną lepkość, glutenina natomiast jest elastyczna. Obie frakcje występują w zbliżonych proporcjach w ziarnie – w bielmie.
Produkty bez glutenu bardzo często znajdują się w specjalnie wydzielonych miejscach. Zwykle mają przekreślony kłos i napis"bez glutenu" lub "gluten free". Osoby, które cierpią z powodu celiakii, czy choroby Duhringa powinny jednak ufać tylko przekreślonemu kłosowi, który jest oznaczeniem międzynarodowym. Nietolerancja glutenu natomiast bardzo często nie zmusza do całkowitego wyeliminowania glutenu, więc mogą pojawiać się produkty, które zawierają jego niewielkie ilości, w zależności od indywidualnej tolerancji. Po okresie wykluczenia trwającym najczęściej od 3 do 12 miesięcy, w zależności od nasilenia reakcji, ponownie wprowadza się gluten do diety i obserwuje odpowiedź organizmu. Nietolerancja glutenu to najłagodniejsza przyczyna eliminacji tego białka z diety.
Teraz gdy wiesz już, czego nie jeść na diecie bezglutenowej możesz planować pyszne dania, które doskonale sprawdzą się na co dzień. Możesz zaplanować naprawdę pyszne menu, bazując tylko na bezglutenowych opcjach. Jeśli kochasz tradycyjną kuchnię, nie martw się, dostępnych jest wiele zamienników, które sprawdzą się na co dzień. Gdy brakuje Ci pomysłu na naprawdę pyszne dania bezglutenowe, skorzystaj z propozycji przygotowanych w tym wpisie.