Awokado to owoc czy warzywo? Co jeszcze warto wiedzieć?
Awokado to produkt o szerokim zastosowaniu kuchennym. Awokado może mieć kształt kulisty i bardziej drobny oraz jajowaty. Awokado zawiera jedno nasiono. Przed spożyciem należy wyjąć pestkę z owocu. Dojrzały miąższ awokado charakteryzuje się kremowym kolorem. W dalszej części dowiesz się, czy awokado jest owocem, czy warzywem. Na bazie awokado można przygotować pyszne pasty kanapkowe z dodatkiem różnych produktów (np. twarogu, pomidorów suszonych czy tuńczyka w puszce). Świetnie sprawdzi się również jako zamiennik masła do smarowania pieczywa. Awokado doskonale sprawdzi się wykorzystany do sałatki - wzbogaci je w wiele cennych składników odżywczych oraz wspomoże wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dodatkowo awokado możemy wykorzystać jako dodatek do koktajli lub smoothie.
Jak rośnie awokado? Awokado rośnie na zimozielonych krzewach oraz średniej wielkości drzewach o cienkiej korze.
Awokado to owoc czy warzywo? Pomimo dużego podobieństwa do warzyw awokado z punktu widzenia botanicznego jest owocem. Kuliste drobne oraz jajowata i nieco większe owoce awokado posiadają jedno pojedyncze nasiono. Awokado to owoc, który zaliczany jest do jednonasiennych jagód, których nasiono otoczone jest cienką łupiną nasienną.
Awokado to owoc, który dostarczy do naszego organizmu dużych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Znajdziemy w nim również kwas foliowy, kwas pantotenowy, magnez, cynk, miedź, mangan, potas, fosfor, wapń, beta-karoten, antyoksydanty, błonnik pokarmowy, fitosterole, witaminy A, C, E, K oraz niektóre witaminy z grupy B. Awokado jest owocem dość kalorycznym, ale kalorie w nim zawarte są „bardzo wartościowe”, ponieważ dostarczają dużą ilość składników odżywczych. Obecność witaminy A, C oraz E wpływa na zmniejszenie produkcji wolnych rodników - to z kolei przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz opóźnia procesy starzenia się skóry.
Podsumowując: wiesz już, czym jest awokado. Awokado stanowi doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jako ciekawostka warto wiedzieć, że uprawa awokado zużywa bardzo dużo wody w porównaniu z uprawą innych warzyw oraz owoców. Awokado świetnie sprawdzi się na diecie redukcyjnej, jednak warto spożywać jego niewielkie ilości. Awokado w kuchni posiada wiele zastosowań - możemy przygotować z niego pyszne pasty kanapkowe lub wykorzystać je jako zamiennik masła. Awokado świetnie sprawdzi się również do przygotowania domowej wersji nutelli. W okresie Wielkanocy możemy przygotować pyszne farsze do faszerowania ugotowanych jaj kurzych. Dodatkowo z awokado możemy zrobić pyszne pasty, które doskonale smakują z dodatkiem nachosów. Awokado ze względu na wysoką wartość energetyczną i sporą ilość kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 jest zalecane w dietach redukcyjnych, jednak w ograniczonych ilościach.