50 gram kakao, ile to łyżek?

50 gram kakao, ile to łyżek
50 gram kakao, ile to łyżek
ikona podziel się
Opublikowano: 01.05.2023 r., 23:22 | Autor: Patrycja Czerwiak

50 gram kakao, ile to łyżek?

Zwykle przyjmuje się, że jedna łyżka kakao ma około 10 g. Zgodnie z tą zasadą, można więc z łatwością obliczyć, że 50 g to wielkość równa 5 łyżkom kakao. Oczywiście wielkość ta może wynosić nieco mniej lub więcej w zależności od użytych sztućców.

50 gram kakao, ile to łyżek? Co jeszcze warto wiedzieć?

50 gram kakao, ile to łyżek? Zwykle przyjmuje się, że jedna łyżka kakao ma około 10 g. Zgodnie z tą zasadą, można więc z łatwością obliczyć, że 50 g to wielkość równa 5 łyżkom kakao. To najprostszy przelicznik. Oczywiście wielkość ta może wynosić nieco mniej lub więcej w zależności od użytych sztućców. A ile to łyżeczek? Jeśli chcesz podzielić to na mniejsze łyżeczki, to należy przyjąć przelicznik, że jedna łyżeczka to około 5 g. W takim wypadku 50 g to 10 łyżeczek.

Podczas korzystania z wielu różnych przepisów można spotkać się zarówno z tradycyjnymi jednostkami miar, jak i tymi domowymi. Niezwykle często znaleźć można w nich składniki podzielone na łyżki, szczypty, czy szklanki. Jednak tak uogólnione opisy nierzadko budzą pewne wątpliwości, zwłaszcza u początkujących kucharzy. Nic dziwnego, nie są one zbyt precyzyjne.

Jednym z przyborów kuchennych, które pozwala nam odmierzać składniki, jest łyżka. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku różnych produktów ilość gram, które możemy na nią zmieścić, jest różna. Zwykle najłatwiej jest z płynami, mają one podobną pojemność. Jednak w przypadku sproszkowanych dodatków może być znacznie trudniej - mają one różną wielkość. Dlatego korzystając z domowych miar, warto najpierw sprawdzić, czy w przypadku użytego składnika przelicznik działa tak samo. Możesz oczywiście znaleźć mnóstwo różnych narzędzi, które pozwolą ci to ustalić. Jednym z nich jest kalkulator "ile waży" znajdziesz tam różne rodzaje mąk, a przy zdjęciach podany przelicznik. To niezwykle ułatwia pracę i pozwala uniknąć błędów podczas przygotowywania potraw.

Ciemne kakao to dodatek, który zwykle używa się do ciasta. Korzystając z przepisu, w przypadku, gdy nie mamy wagi kuchennej, niezwykle przydatne mogą być miary domowe. Warto wiedzieć ile łyżeczek kakao dodać do wypieku. Gorzkie kakao to opcja, po którą warto sięgać na co dzień. Sprawdzi się nie tylko do deseru, czy pieczenia ciasta. Możesz wykorzystać je także do przygotowywania smacznych napojów, czy jako dodatek do owsianek. Kakao, choć zwykle kojarzone z deserami jest niezwykle zdrowym dodatkiem. Zawiera sporo magnezu, ale również wiele przeciwutleniaczy. Kakao to bogate źródło witamin i minerałów, dzięki którym działa pobudzająco, poprawia koncentrację, a nawet sprzyja walce z otyłością.

Dlaczego prawidłowe odmierzanie składników jest takie ważne? Cóż może się wydawać, że nieco większy lub mniejszy dodatek składników nie powinien mieć dużego wpływu na całe danie. Jednak jest wręcz przeciwnie. Zwłaszcza podczas tworzenia wypieków, w ich przypadku liczy się każdy gram. Dodanie nieadekwatnej ilości mąki, cukru, czy właśnie kakao, może bowiem wpłynąć negatywnie na jego walory estetyczne i smakowe, a całe gotowanie skończy się katastrofą. Czego chce uniknąć każdy kucharz, zwłaszcza ten, który dopiero stawia pierwsze kroki w kulinarnej przygodzie. Może okazać się, że nawet sprawdzony sposób przygotowania nie wyjdzie, jeśli pomylimy ilość potrzebnych składników. I idealny pomysł na deser zmieni się w kulinarny koszmar. By tego uniknąć dobrze jest poznać kuchenne miary.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto