Zylc
- Kości wieprzowe (1000 g)
- Nóżki wieprzowe - 1 sztuka (270 g)
- Marchewka - 1 sztuka (50 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (50 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na zylc krok po kroku
Mięso i kości umyj i umieść w dużym garnku.
Dodaj obraną marchewkę, pietruszkę i cebulę.
Wlej wodę, tak by zakryła całą zawartość. Dodaj 3 liście laurowe, łyżkę soli, 5 kulek ziela angielskiego i gotuj na małym ogniu.
Po około dwóch godzinach, gdy mięso zacznie odchodzić od kości.
Wyjmij mięso i warzywa z garnka. Bulion zachowaj. Zostaw do ostygnięcia.
Mięso obierz z kości i razem z warzywami zmiel w maszynce do mięsa.
Do mielonego mięsa dodaj 1 l bulionu. Całość zagotuj.
Dodaj czubatą łyżeczkę majeranku, dopraw pieprzem, cukrem i 2 łyżkami octu. Dokładnie wymieszaj.
Całość rozlej do słoików i zostaw do ostygnięcia. Następnie umieść w lodówce na całą noc.
-
Karkówka w słoiku
-
Kiełbasa słoikowa
-
Mięso w słoiku z galaretką
-
Pasztet w słoiku
-
Boczek w słoiku
-
Kiełbasa w słoiku
-
Mięso mielone w słoikach
-
Mięso mielone w słoiku
-
Tuszonka w słoikach
-
Szynka w słoiku
-
Mięso w słoikach pieczone
-
Smarowidło z mięsa w słoikach
-
Gulasz do słoika
-
Golonka w słoiku
-
Klopsy w occie
-
Smalec z mięsem w słoiku
-
Mięso w kawałkach w słoiku
-
Mielonka w słoiku po staropolsku
-
Mięso w słoikach
Więcej informacji na temat zylcu
Zylc to kaszubska, smaczna przystawka przygotowana z łopatki wieprzowej. Potrzebujesz tylko kilku składników i ta dobra galareta wieprzowa pojawi się na Twoim stole.
Przepis na zylc jest bardzo prosty w wykonaniu. Na początku mięso i kości umyj i umieść w dużym garnku. Dodaj obraną marchewkę, pietruszkę i cebulę. Wlej wodę, tak by zakryła całą zawartość. Dodaj 3 liście laurowe, łyżkę soli, 5 kulek ziela angielskiego i gotuj na małym ogniu. Po około dwóch godzinach, gdy mięso zacznie odchodzić od kości. Wyjmij mięso i warzywa z garnka. Bulion zachowaj. Zostaw do ostygnięcia. Mięso obierz z kości i razem z warzywami zmiel w maszynce do mięsa. Do mielonego mięsa dodaj 1 l bulionu. Całość zagotuj. Dodaj czubatą łyżeczkę majeranku, dopraw pieprzem, cukrem i 2 łyżkami octu. Dokładnie wymieszaj. Całość rozlej do słoików i zostaw do ostygnięcia. Następnie umieść w lodówce na całą noc.
Jeśli wiesz już jak zrobić zylc to pewnie zastanawiasz się, z czym go podać. Taka tradycyjna, domowa galareta świetnie smakuje z octem lub sokiem z cytryny. Taki dodatek nadaje daniu dodatkowego smaku. Tak przygotowana pyszna galareta może być przygotowana również z golonki. To naprawdę świetny pomysł na zimną przystawkę na święta lub imprezy okolicznościowe.
Zylc to tradycyjny, domowy galart przygotowywany na Kaszubach. Inaczej galaretka przygotowana z mięsa wieprzowego bez użycia żelatyny. W dawnych czasach był obowiązkowym mięsnym przetworem do słoików. Wykonywano go z resztek z podczas obrabiania świń, np. ze skórek lub okrawków mięsa. Od tradycyjnych zimnych nóżek odróżnia je fakt, że mięso po ugotowaniu mieli się w maszynce do mięsa, a nie dodaje w większych kawałkach. Spotkać można to danie również pod nazwą auszpik lub galart. Taka przekąska na zimno świetnie sprawdzi się na śniadanie lub kolację.
Alergeny w zylcu
Lista alergenów dla zylcu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na zylc nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- liście laurowe
Wartości odżywcze zylcu
Kolagen zawarty w galaretach pozytywnie wpływa na stawy.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.