Żurek wielkanocny
- Mąka żytnia typ 2000 (55 g)
- Bulion drobiowy (1800 g)
- Biała kiełbasa (300 g)
- Boczek wędzony bez kości (250 g)
- Cebula (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% (75 g)
- Wędzone żeberka wieprzowe (100 g)
- Chrzan (70 g)
Przepis na żurek wielkanocny krok po kroku
Na początku zrób zakwas, zacznij minimum 5 dni przed przygotowaniem zupy.
Do słoika wlej 500 ml wody.
Wsyp mąkę, dodaj dwa obrane, lekko rozgniecione ząbki czosnku, 5 kulek ziela angielskiego oraz 3 duże liście laurowe. Przemieszaj drewnianą łyżką.
Słoik przykryj gazą, zabezpiecz gumką recepturką. Postaw w ciepłym miejscu.
Przez 5 dni, o tej samej porze przemieszaj, raz dziennie, drewnianą łyżką zakwas.
Gdy zakwas będzie miał kwaśny smak, zwykle piątego dnia, jest on gotowy do użycia.
Pokrój żeberka i boczek w niedużą kostkę. Usmaż na patelni, wytapiając tłuszcz. Mięso powinno się zarumienić.
Do mięsa dodaj pokrojoną w kostkę cebulę oraz 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Podsmaż wszystko razem na złoty kolor.
Zagotuj w garnku bulion. Dodaj podsmażone mięso z cebulą i czosnkiem. Zagotuj wszystko razem.
Zakwas przemieszaj dokładnie, by rozprowadzić dobrze mąkę.
Wlej 400 ml gotowego zakwasu do zupy. Ilość zakwasu możesz sobie dostosować pod siebie.
Do zupy dodaj kiełbasę białą w całości (albo pokrojoną). Wystarczy gotować 3-5 minut.
Dodaj śmietankę, chrzan, przypraw solą i pieprzem. Gotuj minutę.
Na koniec dodaj majeranek i wymieszaj.
Zupa jest gotowa do podania.
Więcej informacji na temat żurku wielkanocnego
Żurek wielkanocny tradycyjnie podaje się na święta. Jest robiony na zakwasie i dużej ilości mięsa. Jest pyszny, aromatyczny i najlepszy, bo domowy. Przepis na żurek wielkanocny jest to prosty przepis, który szybko się robi. By było w pełni domowo, zrób swój zakwas. Nie martw się, jeżeli nigdy nie robiłeś zakwasu. Tutaj wszystko jest wyjaśnione. Z takim prostym przepisem przygotowanie żurku stanie się dla Ciebie łatwe i bez problemu zrobisz dobry, pełny smaku żurek. Sprawdź jak zrobić żurek wielkanocny – najlepszy w święta na śniadanie wielkanocne.
Tradycyjny żurek wielkanocny to zupa, którą podaje się na święta na śniadanie wielkanocne. To prosty przepis, który gwarantuje genialną zupę. Jest to zupa, która ma chrzanowy posmak i charakteryzuje się sporą ilością majeranku. Jak zrobisz żurek wielkanocny, podawaj go z ugotowanymi na twardo jajkami. Do tego zadbaj o pieczywo. Super opcją jest podanie zupy w specjalnym chlebie do żurku.
Na śniadaniu wielkanocnym koniecznie musi pojawić się tradycyjny żurek wielkanocny. Najlepiej, jeśli jest domowy – wtedy jest idealny. Jak zrobić żurek wielkanocny? Przede wszystkim musisz przygotować zakwas. Ponieważ zupa ta jest na zakwasie, musisz go przygotować na minimum 5 dni przed gotowaniem żurku. Przygotuj słoik i wlej do niego wodę. Wsyp mąkę, dodaj obrany czosnek (lekko rozgnieciony) oraz przyprawy (ziele angielskie i liść laurowy). Zakwas należy wymieszać i użyć do tego drewnianej łyżki. Tak przygotowany słoik przykryj gazą (by zakwas mógł oddychać) i zabezpiecz wszystko gumką recepturką. W zakwasie ważne jest, by każdego dnia, raz dziennie go przemieszać. Gdy minie 5 dni, zakwas będzie miał odpowiedni, kwaśny smak. Wtedy już możesz gotować żurek wielkanocny.
Przepis na żurek wielkanocny jest najlepszy poprzez uprzednie podsmażenie mięsa. W tym celu pokrój mięso (boczek i żeberka (chyba że jest niedużo mięsa, wtedy dodaj całą kostkę)). Wystarczy pokroić je w nie za dużą kostkę. Jak wytopi się tłuszcz, dodaj cebulę i czosnek, zarumień. Do gotującego się bulionu dodaj mięso i cebulę, zagotuj. Dodaj kiełbasę – tę można dodać w całości albo pokroić (w plastry, wzdłuż na pół lub inaczej, wedle uznania). Do przepisu na żurek wielkanocny, kiełbasę można też podsmażyć razem z mięsem. Kiełbasie gotowanej wystarczy chwila, natomiast gdy biała kiełbasa jest surowa, należy ją gotować dłużej (wtedy gotuj 15-20 minut). Na końcu dodaj śmietankę, chrzan i przyprawy.
Zupa na zakwasie gotowa, ale nie wykorzystałeś całego zakwasu? Można szczelnie go zamknąć i przechowywać maksymalnie 14 dni w lodówce.
Alergeny w żurku wielkanocnym
Lista alergenów dla żurku wielkanocnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze żurku wielkanocnego
Przepis jest wysokokaloryczny, zawiera sporą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Zaleca się umiar m.in. tym, którzy mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Żurek zawiera wszystkie makroskładniki. Węglowodanów dostarcza zakwas na mące razowej. Białko oraz tłuszcz znajduje się w mięsie.
Energia i białka
(386g)
Węglowodany
(386g)
Tłuszcze
(386g)
Witaminy
(386g)
Składniki mineralne
(386g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.