Żurek na maślance
- Maślanka 2% - 1 opakowanie (500 ml)
- Kiełbasa polska - 4 sztuki (200 g)
- Jajko (4 szt.)
- Ziemniaki późne - 3 sztuki (180 g)
- Marchewka - 2 sztuki (120 g)
- Bulion warzywny - 2 szklanki (500 ml)
Przepis na żurek na maślance krok po kroku
Jajka ugotuj na twardo w garnku z lekko osoloną wodą.
W osobny garnku przygotuj bulion warzywny, dodaj maślankę i podgrzewaj na małym ogniu.
Kiełbasę pokrój w kostkę, podsmaż na patelni bez tłuszczu.
Dodaj kiełbasę do garnka z wywarem.
Następnie dodaj pokrojone ziemniaki i marchew.
Gotuj do momentu, aż warzywa będą miękkie.
Ugotowane jajka przekrój na ćwiartki, połóż na talerzu i zalej żurkiem.
Całość obficie posyp posiekanym koperkiem.
Więcej informacji na temat żurku na maślance
Żurek to pyszna zupa z mięsnym wkładem, która nasyci Cię i zdecydowanie doda energii na resztę dnia. Jest to potrawa, która nie musi kojarzyć Ci się tylko z okresem Wielkanocy. Dzisiaj przedstawię Ci przepis na żurek na maślance, który podobnie jak ten tradycyjny na zakwasie skradnie Twoje serce.
Zatem jak ugotować żurek na maślance?
To wyjątkowo ekspresowa sprawa poradzi sobie z nim każdy, nawet osoba zaczynająca swoją przygodę kulinarną.
Nasz pyszny żurek, nie tylko na święta powstanie w nie całą godzinę. Jeśli jednak masz nieco więcej czasu, możesz gotować go na wolnym ogniu, kilka godzin będzie on wtedy niezwykle aromatyczny. Do jego przygotowania będziesz potrzebować kilku podstawowych składników, które z pewnością otrzymasz w większości sklepów. Zaopatrz się w maślankę, mięso – najlepiej sprawdzi się tutaj kiełbasa lub mieszanka kiełbasy z boczkiem, ziemniaki, marchewka, bulion i obowiązkowo jajka.
Żurek na maślance będzie dobry z białą kiełbasą, ale także z innym rodzajem, ja wykorzystałam kiełbasę polską.
W pierwszej kolejności ugotuj jajka na twardo w lekko osolonej wodzie.
W osobnym garnku przygotuj bulion i zagotuj go, a następnie dodaj maślankę. Najpierw możesz wymieszać odrobinę maślanki z gorącym bulionem, a później wlać całą zawartość opakowania do garnka. W tym czasie, na patelni podsmaż drobno pokrojoną kiełbasę bez użycia tłuszczu.
Dodaj ją do garnka z wywarem i maślanką. Następnie wrzuć pokrojone ziemniaki i marchewki, gotuj do momentu, aż warzywa będą miękkie. Ugotowane jajka, umieść w misce z zimną wodą, a następnie obierz je ze skorupy. Pokrój na ćwiartki i ułóż po dwie w każdym talerzu. Zalej je przygotowanym żurkiem.
Żurek to zupa bardzo treściwa, poprzez dodatek warzyw, mięsa i jajek, które są źródłem białka, dostarczą nam energii oraz zapewnią uczucie sytości przez długi czas. Poczujemy się nie tylko najedzeni, ale też rozgrzani od środka. Żurek świetnie sprawdzi się w zimowe dni. Możesz podawać go na talerzu lub w chlebie.
Skoro już wiesz jak zrobić żurek na maślance, śmiało wypróbuj mój przepis i przygotuj obiad dla całej swojej rodziny.
Alergeny w żurku na maślance
Lista alergenów dla żurku na maślance przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- maślanka 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze żurku na maślance
Żurek możesz podawać na talerzu lub w chlebie.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.