Zupa ziemniaczana z boczkiem
- Ziemniaki średnie (800 g)
- Boczek wędzony bez kości (300 g)
- Marchewka (50 g)
- Por (100 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
Przepis na zupę ziemniaczaną z boczkiem krok po kroku
Boczek kroimy w drobną kostkę. Wkładamy go do garnka i podsmażamy do momentu, aż się zarumieni.
Następnie dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Dalej podsmażamy składniki około 10 minut pod przykryciem, raz na jakiś czas mieszając je.
Dolewamy do nich bulion warzywny oraz dodajemy pokrojoną marchewkę i pora. Doprawiamy zupę.
Całość gotujemy tak długo, aż warzywa będą miękkie.
Więcej informacji na temat zupy ziemniaczanej z boczkiem
Pyszna zupa ziemniaczana to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu posiłek, który idealnie sprawdzi się na obiad lub kolację. Zupa na boczku z warzywami i przyprawami jest bardzo dobra, dzięki składnikom, które dodawane są do niej. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić, a składniki są łatwo dostępne. Smaczna zupa kartoflana z boczkiem zachwyci każdego i gwarantuje, że zniknie w mgnieniu oka. Możesz ją uzupełnić o ulubione dodatki, oczywiście wedle uznania.
Jak zrobić zupę ziemniaczaną z boczkiem wędzonym? Przygotowanie jej jest bardzo łatwe. Na początku boczek kroimy w drobną kostkę. Wkładamy go do garnka i podsmażamy do momentu, aż się zarumieni. Następnie dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Dalej podsmażamy składniki około 10 minut pod przykryciem, raz na jakiś czas mieszając je. Dolewamy do nich bulion warzywny oraz dodajemy pokrojoną marchewkę i pora. Doprawiamy zupę. Całość gotujemy tak długo, aż warzywa będą miękkie.
Sprawdzony przepis na zupę ziemniaczaną z boczkiem nie jest skomplikowany, tak jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Składa się on między innymi z marchewki, która posiada wiele wartości odżywczych. Jest to doskonałe źródło karotenoidów, które odpowiadają za kolor warzywa. Beta-karoten wpływa między innymi na poprawę naszej odporności, a także przyśpiesza proces opalania. Posiada również właściwości przeciwutleniające, które chronią nas przed wystąpieniem chorób nowotworowych. Związki zawarte w marchewce regulują poziom cholesterolu we krwi. Odpowiadają za to pektyny. Warzywo również doskonale wpływa na prawidłową pracę żołądka u niemowląt. Surowa marchewka posiada niski indeks glikemiczny IG = 30, natomiast w ugotowanej wzrasta jego wartość. Dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny spożywać ją w surowej postaci. Warzywo stosowanie jest także w medycynie naturalnej. Gotowana marchewka jest również idealnym dodatkiem do obiadu dla dzieci, dzięki czemu ich dieta będzie bogatsza w witaminy.
Domowa zupa odpowiednio przygotowana posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest szybka i łatwa w przygotowaniu oraz dobra w smaku. Opcji jest bardzo wiele, a to wszystko zależy od naszego smaku, który preferujemy. Ten sprawdzony przepis na ciepły posiłek na pewno ułatwi Ci jego przygotowanie.
Alergeny w zupie ziemniacznej z boczkiem
Lista alergenów dla zupy ziemniaczanej z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy ziemniaczanej z boczkiem
Zupa zawiera wiele wartości odżywczych, dzięki czemu powinniśmy wprowadzić ja do naszego menu.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.