Zupa ziemniaczana na rosole
- Udko kurczaka bez skóry - 2 szt (320 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Pietruszka - 1 szt (80 g)
- Seler korzeniowy - 1 gruby plaster (60 g)
- Por - pół szt (70 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Ziemniaki późne (450 g)
Przepis na zupę ziemniaczaną na rosole krok po kroku
Do dużego garnka nalej 2,5l wody i dodaj umyte udka z kurczaka. Dodaj odrobinę soli i gotuj przez 25 minut.
Marchew, seler, pora i pietruszkę obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do wywaru. Cebulę obierz, opal lekko nad płomieniem z kuchenki i wrzuć do pozostałych składników. Całość gotuj przez 20 minut.
Ziemniaki obierz i pokrój w dość drobną kostkę. Dodaj do rosołu. Dopraw pieprzem, majerankiem i gałką muszkatołową. Całość zamieszaj. Gotuj przez 20 minut do miękkości ziemniaków.
Gotową zupę podawaj posypaną posiekaną natką pietruszki.
Więcej informacji na temat zupy ziemniaczanej na rosole
Zupa ziemniaczana na rosole to pyszna i bardzo wartościowa zupa, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych potraw. Zupa ta zwana potocznie kartoflanką jest znana od bardzo dawna. Dawniej gościła na stołach ze względu na dużą sytość i małą liczbę potrzebnych produktów. Ziemniaki jako jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce grają w niej pierwsze skrzypce i sprawiają, że całość ma bardzo łagodny, jednak fantastyczny smak.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zupę ziemniaczaną na rosole, w sposób niezwykle prosty, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego naprawdę sycąca potrawa pełna smaku i aromatu. Całość przygotowana na aromatycznym rosole świetnie sprawdzi się szczególnie jesienią i zimą, gdyż bardzo rozgrzewa. To dobry pomysł na posiłek dla całej rodziny.
Zupa kartoflanka bardzo często występuje w wersji jarskiej, bardzo postnej. Jednak w tym przepisie całość została ugotowana na nogach z kurczaka. Dzięki temu zupa ma naprawdę sporo białka, co wpływa znacząco na jej sytość. Ta zupa świetnie nada się jako główny posiłek, gdyż wspaniale zaspokaja głód. Zadowoli również najmłodszych domowników. Danie można oczywiście przygotować również w wersji bez mięsa, jednak wtedy nie jest ono aż tak sycące i odżywcze, ani aromatyczny. W takim wypadku warto wzbogacić ją o odrobinę wędzonej papryki, by bardziej ją doprawić.
Ta zupa jest tak dobra, że ciężko jest przejść obok niej obojętnie. Ma pyszny, głęboki smak, a przy tym jest niezwykle lekka. Całość nie dostarcza zbyt wielu kalorii, a pozwala włączyć do diety całą gamę warzyw. Jarzyny, których używa się do rosołu można bowiem pokroić w kostkę i zjadać z pozostałą częścią zupy. Dzięki temu można dostarczyć sobie sporo błonnika.
Zupa idealnie sprawdzi się na obiad, ale także na kolacje. Choć do jej przygotowania nie potrzeba zbyt wiele czasu, to warto pamiętać, że jej bazą jej wywar, który im dłużej gotowany, tym bardziej smaczny. Do przygotowania zupy można również użyć rosołu z poprzedniego dnia. Przepis na zupę ziemniaczaną na rosole pozwala na przeniesienie do swojej kuchni odrobinę swojskiego, wiejskiego klimatu, za sprawą tej smacznego i prostego dania.
Alergeny w zupie ziemniaczanej na rosole
Lista alergenów dla zupy ziemniaczanej na rosole przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze zupy ziemniaczanej na rosole
To zdrowa i bardzo odżywcza zupa, dlatego może gościć w codziennym menu.
Energia i białka
(367g)
Węglowodany
(367g)
Tłuszcze
(367g)
Witaminy
(367g)
Składniki mineralne
(367g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.