Zupa ze świeżych ogórków
- Ogórek - 4 większe ogórki gruntowe (180 g)
- Por - 0,25 średniej wielkości pora (45 g)
- Marchewka - 1 marchew (45 g)
- Pietruszka - 1 mała pietruszka (80 g)
- Seler korzeniowy - 1 gruby plaster (60 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (36 ml)
- Ziemniaki średnie - 4 średnie ziemniaki (300 g)
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista - 1 łyżka (6 g)
- Śmietana 18% - 1 łyżka (25 g)
- Koperek - 1 łyżka (8 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
Przepis na zupę ze świeżych ogórków krok po kroku
Pora przekrój na ćwiartki i pokrój na plasterki.
W garnku rozgrzej 1,5 łyżki oleju.
Do garnka dodaj pora i smaż przez około 5 minut na małym ogniu.
Jeśli używasz młodych warzyw umyj je dokładnie, jeśli przechowywanych, obierz.
Zetrzyj na tarce wszystko. Marchew, selera i pietruszkę dodaj do garnka. Ogórki odłóż.
Warzywa podsmaż przez 1-2 minuty i zalej bulionem. Dodaj szczyptę soli, pieprzu, liść laurowy i jedno ziele angielskie.
Do zupy dodaj obrane i pokrojone w równą kostkę ziemniaki. Gotuj około 10-15 minut w zależności od odmiany ziemniaków. Powinny być delikatnie twarde.
Dodaj ogórki, zagotuj zupę i gotuj przez 5 minut.
Na patelnie rozgrzej 1,5 łyżki oleju, dodaj mąkę. Delikatnie podsmaż.
Cały czas, intensywnie mieszając dolej 5 chochelek zupy.
Stopniowo dodawaj śmietanę, cały czas intensywnie mieszając.
Zasmażkę ze śmietaną dodaj do zupy. Zagotuj.
Do zupy dodaj koperek.
-
Zupa ogórkowa
-
Chłodnik ogórkowy
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Zupa ogórkowa z ziemniakami
-
Ogórkowa na rosole
-
Zupa ogórkowa bez mięsa
-
Zupa ogórkowa Thermomix
-
Zupa ogórkowa na żeberkach
-
Okroszka
-
Rosolnik
-
Zupa ogórkowa z makaronem
-
Zupa z zielonego ogórka
-
Zupa ogórkowa dla niemowlaka
-
Zupa krem z ogórków kiszonych
-
Chłodnik ogórkowy z rzodkiewką
-
Zupa ogórkowa wege
-
Zupa ogórkowa na skrzydełkach
-
Zupa ogórkowa z przecieru
-
Zupa ogórkowa
Więcej informacji na temat zupy ze świeżych ogórków
Zupa ze świeżych ogórków to szybsza wersja klasycznej zupy z ogórków kiszonych. Pełna sezonowych warzyw, aromatu świeżego koperku z odrobiną kwaśnej śmietany. Zupa jest oryginalna w smaku, dużo delikatniejsza w smaku niż ogórkowa z ogórków kiszonych. Wykonasz ją z ogórków gruntowych, z włoszczyzną oraz z ziemniakami. Dodatek świeżego koperku dodaj sporo smaku i orzeźwienia, jest obowiązkowym dodatkiem do zupy.
Przepis na zupę ogórkową ze świeżych ogórków jest dużo łatwiejszy w przygotowaniu ponieważ nie ma konieczności gotowania osobno ziemniaków. Wszystko przygotujesz w jednym garnku. Starte warzywa krócej się gotują i zachowują więcej wartości odżywczych. Zupa z zielonych ogórków to źródło wielu wartościowych składników. Ogórki składają się głównie z wody, dzięki temu świetnie gaszą pragnienie w upalne dni, dodatkowo zawierają witaminę C, witaminę, A, E i K, a także witaminy z grupy B. Posiadają cynk, sód, żelazo, wapń, fosfor, magnez i potas. Ogórki są źródłem kukurbitacyny, ma ona działanie antynowotworowe, hamuje wzrost komórek nowotworowych, szczególnie odpowiedzialnych za rozwój raka prostaty, trzustki czy piersi. Przeciwnowotworowe właściwości ogórka wzmacniają występujące flawonoidy. Zawarty w ogórkach błonnik, magnez i potas regulują ciśnienie krwi. Dodatkowo ich niski indeks glikemiczny pozwala aby regularnie spożywały je osoby będące na diecie o niskim indeksie glikemicznym. Ogórki wykazują właściwości regulujące pracę układu pokarmowego, zapobiegają zgadze, pomagają w oczyszczaniu się jelit ze złogów oraz łagodzą dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-jelitowym. Ogórki mają właściwości zasadotwórcze, dlatego wspomagają odkwaszanie organizmu. Marchew swój wyjątkowy, pomarańczowy kolor zawdzięcza karotenoidom, które oprócz tego, że są barwnikami, są także silnymi przeciwutleniaczami. W marchwi występują witaminy z grupy B, witamina E i K oraz związki mineralne. Pozostałe warzywa dostarczają podobnych substancji odżywczych jak marchew.
Zupa ogórkowa ze świeżego ogórka jest mało popularną odmianą tradycyjnej zupy, którą warto wypróbować.
Alergeny w zupie ze świeżych ogórków
Lista alergenów dla zupy ze świeżych ogórków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze zupy ze świeżych ogórków
Pyszna i zdrowa zupa, pełna wartości odżywczych. Jest to smaczna propozycja nie tylko w lecie.
Energia i białka
(385g)
Węglowodany
(385g)
Tłuszcze
(385g)
Witaminy
(385g)
Składniki mineralne
(385g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.