Zupa zarzutka
- Bulion drobiowy - wraz z mięsem (2000 g)
- Marchewka (90 g)
- Pietruszka (45 g)
- Por (70 g)
- Seler korzeniowy (70 g)
- Ziemniaki późne (350 g)
- Boczek wędzony bez kości (150 g)
- Cebula (100 g)
- Kapusta kiszona (650 g)
- Śmietana 18% (20 g)
Przepis na zupę zarzutkę krok po kroku
Bulion zagotuj. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe oraz obrane i pokrojone warzywa. Gotuj na średnim ogniu, aż będą miękkie.
Kiedy warzywa będą już miękkie, wyłów je z zupy. Marchewkę możesz pokroić i dodać z powrotem do zupy. Możesz także wyłowić mięso i oddzielić je od kości i ponownie wrzucić do garnka.
Ziemniaki pokrój w kostkę i dodaj do zupy. Boczek i cebulę pokrój w kostkę. Kapustę odciśnij z soku i posiekaj na desce.
Na patelni przesmaż boczek i dodaj cebulę. Kiedy cebula się zeszkli, a boczek zrumieni, dodaj odciśnięta kapustę i płaską łyżkę majeranku. Podsmażaj na średnim ogniu, co chwilę mieszając.
Kiedy kapusta się lekko zarumieni, sprawdź, czy ziemniaki w zupie są miękkie - dodaj kapustę z boczkiem i cebulą. Gotuj na wolnym ogniu przez około pół godziny.
Na koniec gotowania dopraw zupę do smaku solą, pieprzem oraz sokiem z kapusty. Podawaj z kleksem śmietany.
Więcej informacji na temat zupy zarzutki
Zupa zarzutka to pyszna zupa na bazie kiszonej kapusty, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom prostych, tradycyjnych dań. Jest smaczna i szybka w przygotowaniu.
Przepis na zupę zarzutkę to dobra opcja na obiad dla całej rodziny. Ta zupa kapuściana charakteryzuje się fantastycznym aromatem ze względu na duży dodatek mięsa i warzyw. To zupa, która choć prosta, to naprawdę smaczna, a przy tym zdrowa. To dlatego, że używa się do niej sporej ilości warzyw, ale robi się ją również na boczku wędzonym. To właśnie mięso dba o jej charakterystyczny smak i zapach. Do jej przygotowania nie potrzeba specjalnych umiejętności, przyda się za to trochę cierpliwości. Gdyż najpierw należy kapustę podsmażyć, a dopiero później gotować z pozostałymi składnikami. To właśnie ten element różnicuję zupę zarzutkę od tradycyjnego domowego kapuśniaku.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zupę zarzutkę, by była smaczna, szybka i tania, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Dowiesz się z niego jak ugotować tę zupę w kilka chwil, przy użyciu prostych i łatwo dostępnych składników. Ta zupa wpływa również pozytywnie na organizm. To dlatego, że robi się go z kiszonej kapusty. Już od starożytności była ona używana do celów terapeutycznych. Pierwsi starożytni lekarze leczyli nią bezsenność, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz choroby płuc. Bogactwo dóbr, jakie kryją się w kapuście, jest ogromne. Główną witaminą występującą w kiszonym produkcie jest witamina C. To potężny antyoksydant, który chroni cały organizm przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Oprócz niej znajduje się jeszcze witamina A i niektóre witaminy z grupy B. W dodatku sama kapusta zawiera naprawdę niewiele kalorii, dzięki temu wspaniale sprawdza się nawet na diecie. Zawiera też naprawdę sporo błonnika. Błonnik i duża ilość dobrych bakterii sprawia, że całość ma wspaniałe działanie na układ pokarmowy i mikrobiom jelitowy. Usprawnia proces trawienia i pasaż jelitowy. Dobrze, by gościła w menu jak najczęściej. To sposób na pyszny obiad.
Alergeny w zupie zarzutce
Lista alergenów dla zupy zarzutki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze zupy zarzutki
Ta opcja zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie powinna gościć zbyt często w naszej diecie.
Energia i białka
(443g)
Węglowodany
(443g)
Tłuszcze
(443g)
Witaminy
(443g)
Składniki mineralne
(443g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.