Zupa z soczewicą
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Ziemniaki późne - 3 średnie sztuki (300 g)
- Soczewica czerwona (200 g)
- Pomidory w puszce (450 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (20 g)
Przepis na zupa z soczewicą krok po kroku
Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Wlej 2 l wody i wsyp soczewicę.
Dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Gotuj na wolnym ogniu przez 20 min.
Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
Dodaj je do zupy i gotuj jeszcze 10 min.
Do zupy dodaj pomidory w puszce, dopraw ją solą, pieprzem, kuminem, papryką słodką i ostrą.
Gotuję zupę na wolnym ogniu przez 5 min.
Podawaj w głębokich talerzach udekorowaną natką pietruszki.
Więcej informacji na temat zupy z soczewicą
Zupa z soczewicą to bardzo dobry pomysł na obiad dla całej rodziny. Zupę można przygotować bez dodatku mięsa i będzie to danie, które świetnie sprawdzi się dla osób na diecie wegetariańskiej. Przepis na zupę z soczewicy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją ugotować. Do zrobienia zupy potrzebne ci będą następujące produkty spożywcze: cebula, ziemniaki, soczewica czerwona, pomidory w puszce, olej rzepakowy, natka pietruszki, sól pieprz, kumin, papryka słodka, papryka ostra.
Jak zrobić zupę z soczewicy? Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę. W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Wlej wodę i wsyp soczewicę. Dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu przez 20 min. Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Dodaj je do zupy i gotuj jeszcze 10 min. Do zupy dodaj pomidory w puszce, dopraw ją solą, pieprzem, kuminem, papryką słodką i ostrą. Gotuję zupę na wolnym ogniu przez 5 min. Podawaj w głębokich talerzach udekorowaną natką pietruszki.
Soczewica jest rośliną strączkową bogatą w wiele składników odżywczych. Pierwsza i najważniejszą jej zaletą jest duża ilość łatwo przyswajalnego białka. Nie jest to jednak białko pełnowartościowe, dodatek ziemniaków czy produktów zbożowych sprawia, że wchłanianie białka z roślin strączkowych jest bardziej efektywne. Świetnie sprawdza się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Zawarte w niej węglowodany złożone powoli podnoszą poziom cukru we krwi, co za tym idzie, są idealne dla osób chorujących na cukrzycę. Soczewica zawiera duże ilości potasu, cynku i fosforu.
Podsumowując pyszna zupa z soczewicy będzie idealna na obiad dla całej rodziny. Smaczna rozgrzewająca zupa sprawdzi się podczas chłodnych jesiennych wieczorów. Zupę można zabielić także śmietaną kwaśną lub jogurtem kokosowym. Zupa jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Smaczna zupa soczewicowa to sprawdzony przepis na obiad. Łatwa zupa to najlepsze danie na obiad po pracy. Pyszna zupa sprawdzi się podana z grzanką z chleba żytniego.
Alergeny w zupie z soczewicą
Lista alergenów dla zupy z soczewicą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na zupa z soczewicą
Wartości odżywcze zupy z soczewicą
Zupa z soczewicą to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Zupa jest niskokaloryczna i świetnie sprawdzi się podana dla osób na diecie redukcyjnej. Zupę można wzbogacić dodatkiem mięsa.
Energia i białka
(600g)
Węglowodany
(600g)
Tłuszcze
(600g)
Witaminy
(600g)
Składniki mineralne
(600g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.