Zupa z rzodkiewki
- Bulion warzywny - 6 szklanek (1500 ml)
- Rzodkiewka - 1 pęczek (150 g)
- Ziemniaki średnie - 2 średnie sztuki (200 g)
- Ogórek (60 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Masło (10 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 3 łyżki stołowe (30 g)
Przepis na zupę z rzodkiewki krok po kroku
Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę.
W garnku rozgrzej oliwę oraz masło. Na tłuszczu podsmaż ziemniaki przez około 5 minut.
Rzodkiewki umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Następnie dodaj ją do garnka z ziemniakami i duś kilka minut.
Ziemniaki oraz rzodkiew zalej wywarem i gotuj do miękkości ziemniaków (około 20 minut).
Ogórka umyj, zetrzyj na ratce o grubych oczkach i dodaj do ugotowanego wywaru. Składniki wymieszaj i gotuj kilka minut.
Śmietanę zahartuj kilkoma łyżkami wrzącego wywaru i dodaj ją do garnka z zupą.
Zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj.
Gotową zupę podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat zupy z rzodkiewki
Zupa z rzodkiewki to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Pyszna zupa najlepiej smakuje na gorąco, dlatego warto podać ją bezpośrednio po przygotowaniu. Zupę warto przygotować z samodzielnie wyhodowanych rzodkiewek. Sprawdzony przepis na zupę z rzodkiewki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania zupy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: bulion warzywny, rzodkiew, ziemniaki, ogórek, oliwa z oliwek, masło, śmietanka 30%, sól oraz pieprz.
A jak zrobić zupę z rzodkiewki? Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. W garnku rozgrzej oliwę oraz masło. Na tłuszczu podsmaż ziemniaki przez około 5 minut. Rzodkiewki umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Następnie dodaj ją do garnka z ziemniakami i duś kilka minut. Ziemniaki oraz rzodkiew zalej wywarem i gotuj do miękkości ziemniaków (około 20 minut). Ogórka umyj, zetrzyj na ratce o grubych oczkach i dodaj do ugotowanego wywaru. Składniki wymieszaj i gotuj kilka minut. Śmietanę zahartuj kilkoma łyżkami wrzącego wywaru i dodaj ją do garnka z zupą. Zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj.
Rzodkiewki są warzywem o wysokiej wartości odżywczej, ponieważ znajdziemy w nich spore ilości witamin i składników mineralnych, do których możemy zaliczyć witaminę C, B1, B2, K, potas, wapń, miedź, mangan, żelazo, cynk oraz magnez. Jest to warzywo niskokaloryczne, ponieważ w 95% składa się z wody - dlatego chętnie wybierają je osoby odchudzające się. Rzodkiewki zawierają również sporej ilości błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę przewodu pokarmowego.
Podsumowując smaczna zupa z rzodkiewki to doskonała propozycja na niebanalne danie obiadowe dla całej rodziny. Wiosenna zupa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło. Produkty niezbędne do jej wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych, jednak warto wykorzystać samodzielnie wyhodowane rzodkiewki. Zupę można wzbogacić także o liście rzodkiewki, jednak warto je dokładnie umyć oraz poszatkować.
Alergeny w zupie z rzodkiewki
Lista alergenów dla zupy z rzodkiewki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze zupy z rzodkiewki
Zupa z rzodkiewki to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Rzodkiewki wykorzystane do przygotowania zupy stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do jadłospisu.
Energia i białka
(490g)
Węglowodany
(490g)
Tłuszcze
(490g)
Witaminy
(490g)
Składniki mineralne
(490g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.