Zupa z jarmużu
- Jarmuż (250 g)
- Ziemniaki średnie - 2 sztuki (180 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Groszek zielony (140 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Bulion warzywny (1000 ml)
- Masło (10 g)
Przepis na zupę z jarmużu krok po kroku
Drobno posiekaj ząbek czosnku i cebulę.
W garnku rozgrzej masło i dodaj cebulę z czosnkiem. Lekko podsmaż.
W międzyczasie obierz i pokrój w kostkę ziemniaki.
Dodaj bulion, mleko, groszek, 0,25 łyżeczki pieprzu, sól do smaku oraz ziemniaki i gotuj 10-15 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
W tym czasie umyj jarmuż, usuń twardy środek liści i porwij je na mniejsze części.
Do zupy dodaj jarmuż i gotuj jeszcze 2 minuty.
Zupę zblenduj.
Więcej informacji na temat zupy z jarmużu
Zupa z jarmużu jest jedną ze zdrowszych zup, jaką możesz przygotować. Zawdzięcza to swojemu głównemu składnikowi, czyli jarmużowi. Jest to warzywo kapustne, które nie tworzy główek, jak zwykła kapusta i ma charakterystyczne pierzaste i postrzępione, zielone liście.
W skali ANDI (Aggregate Nutrient Density Index) opracowanej przez amerykańskiego lekarza Joela Fuhrmana, jarmuż ma najwyższą wartość odżywczą. Punktacja w skali ANDI wynosi od 1 do 1000. Uwzględnia ona zawartość w konkretnym pokarmie różnych składników pokarmowych, między innymi: witamin, karotenoidów, wapnia, błonnika, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, selenu itd. Kolejnym elementem ocenianym przy tworzeniu skali ANDI jest zdolność do zmiatania przez daną żywność wolnych rodników, co jest związane z ilością antyoksydantów zawartych w danym pokarmie. Jarmuż w tej skali uzyskał 1000 punktów, czyli najwyższą możliwą wartość. Jest on bogatym źródłem błonnika, potasu, beta-karotenu, żelaza, wapnia, niacyny, witamin: A, B1, B2, E i C, a także chlorofilu. Wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe, dlatego warto po niego sięgać, a także dodawać go do dań dla dzieci. Dla niemowlaka zupa z jarmużem, w postaci kremu, może być podawana po ukończeniu 6 miesiąca życia. Niestety jarmuż na jest popularnym warzywem w Polsce. Jeżeli twoje dziecko nie jest przekonane do tego warzywa, to możesz spróbować przemycać go, dodając jarmuż do zupy lub kotlecików. Jak wiele produktów, tak też jarmuż, traci część składników pokarmowych w trakcie gotowania. Najwięcej wartości odżywczych uzyskamy z jarmużu, jedząc go na surowo, czyli jako zamiennik sałaty w sałatkach. Niestety jarmuż może zawierać także szkodliwe azotany, których zawartość zmniejsza się w trakcie gotowania. Dlatego najrozsądniej jeść jarmuż zarówno na surowo, jak i gotowany.
Zupa jarmużowa to tradycyjny portugalski przysmak, chociaż spotkała się też ze źródłem mówiącym, że zupa z jarmużu to też turecka potrawa. Ten przepis na zupę będzie inny, niż te regionalne dania, ponieważ pokazuje on jak zrobić zupę krem z jarmużu.
Alergeny w zupie z jarmużu
Lista alergenów dla zupy z jarmużu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy z jarmużu
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.