Zupa z dyni piżmowej z grzankami
- Bulion drobiowy (625 g)
- Dynia (500 g)
- Marchewka (90 g)
- Por (70 g)
- Ziemniaki późne (150 g)
- Cebula (50 g)
- Czosnek (15 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
- Masło klarowane (10 g)
- Grzanki (30 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (20 g)
Przepis na zupę z dyni piżmowej z grzankami krok po kroku
Zagotuj w garnku bulion.
W drugim garnku rozgrzej masło klarowane.
Obierz warzywa i przygotuj do krojenia. Czosnek dodaj w całości, cebulę pokrój w dużą kostkę. Ziemniaki pokrój w niewielką kostkę. Dynię obierz ze skóry, usuń gniazdo nasienne i również pokrój w niewielką kostkę. Od pora odkrój korzenie. Pokrój w większe kawałki. Obraną marchew pokrój w grubsze plasterki. Dodaj warzywa do garnka, dodaj pół łyżeczki soli. Podsmaż warzywa przez około 10 minut. Uważaj, by nie przypalić. Podgrzewaj je pod przykryciem na niewielkim ogniu.
Po upływie 10 minut dodaj do warzyw gorący bulion. Dodaj także przyprawy: szczyptę chilli, 1/4 łyżeczki pieprzu, kurkumy oraz cynamonu. Dodaj też 1 łyżeczkę papryki oraz sól do smaku. Gotuj wszystko do miękkości warzyw - około 30 minut.
Gdy warzywa będą miękkie zblenduj zupę na krem. Możesz tutaj zmienić ilość bulionu - w zależności od preferencji. Dopraw zupę ostatecznie do smaku.
Gotową zupę nalewaj do miseczek. Dodaj kleks ze śmietanki, posyp grzankami, słonecznikiem oraz świeżą natką pietruszki.
-
Zupa dyniowa
-
Zupa z dyni
-
Zupa krem z dyni
-
Zupa dyniowa z mlekiem kokosowym
-
Zupa z dyni hokkaido
-
Zupa krem z dyni z mleczkiem kokosowym
-
Zupa z mlekiem kokosowym
-
Krem z dyni z mlekiem kokosowym
-
Zupa z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni z grzankami
-
Zupa z dyni z mlekiem kokosowym
-
Zupa krem z dyni Thermomix
-
Krem z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni hokkaido
-
Dynia z piekarnika
-
Zupa krem z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni piżmowej
-
Zupa dyniowa na ostro
-
Zupa krem z dyni
Więcej informacji na temat zupy z dyni piżmowej z grzankami
Prosta i bardzo szybka w wykonaniu zupa oparta o dynię piżmową. Gęsta zupa w formie kremu z pysznymi warzywami. Zupę podawaj z odrobiną śmietanki i grzankami. Ta zupa na pewno Cię ogrzeje w zimny dzień.
Warzywa podsmażaj na maśle. Dodaj koniecznie przyprawy, które nadadzą cudowny aromat zupie. Zupa krem jest łagodna, a dzięki maślanemu smakowi zarówno grzanek, jak i warzyw duszonych na maśle z czosnkiem jest wręcz idealna. Grzanki dodawaj na sam koniec, by grzanki były chrupiące. Śmietankę możesz zamienić na jogurt naturalny lub mleczko kokosowe. Jeśli wolisz zupę bardziej gęstą dodaj mniej bulionu lub użyj wody. Jeśli zupa dla Ciebie lepsza jest bardziej rzadka – dodaj więcej.
Alergeny w zupie z dyni piżmowej z grzankami
Lista alergenów dla zupy z dyni piżmowej z grzankami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło klarowane
- grzanki
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- grzanki
Wartości odżywcze zupy z dyni piżmowej z grzankami
Zupa z dyni piżmowej jest bardzo zdrowa. Przyprawy, takie jak chilli, cynamon czy pieprz, mają działanie rozgrzewające, więc mogą powodować większą termogenezę poposiłkową. Może to korzystnie wpływać na przemianę materii. Całe danie ma wysoki indeks glikemiczny, więc osoby mające problem z wysokim poziomem glukozy albo insuliny we krwi powinny o tym pamiętać.
Energia i białka
(320g)
Węglowodany
(320g)
Tłuszcze
(320g)
Witaminy
(320g)
Składniki mineralne
(320g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.