Zupa z dyni
- Dynia - 1 średnia dynia po obraniu (600 g)
- Bulion warzywny - 2 szklanki bulionu (480 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki czosnku (10 g)
- Pestki dyni - 3 garści (35 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Mleczko kokosowe - 1 szklanka (230 ml)
- Ziemniaki późne - 5 sztuk (375 g)
- Pomidory w puszce - pół puszki (200 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
Przepis na zupę z dyni krok po kroku
Dynię obierz i pokrój w małą kostkę. W dużym garnku rozgrzej oliwę i wrzuć dynię. W tym samym czasie obierz ziemniaki i marchew, pokrój je również w dużą kostkę i dodaj do dyni.
Do dyni dodaj drobno posiekaną cebulę i czosnek. Podsmaż przez chwilę, następnie zalej wszystko bulionem. Dodaj pieprz, sól, curry, kurkumę i kmin. Wszystko wymieszaj i gotuj przez około 15 minut.
Dodaj do zupy pomidory z puszki i gotuj przez kolejne 5 minut.
Na koniec wlej do zupy mleczko kokosowe i dokładnie wymieszaj. Ostaw zupę na 5 -10minut, by smaki odpowiednio się zmieszały i by zupa lekko przestygła. Wszystko dokładnie razem zblenduj.
Na patelni podpraż pestki dyni i udekoruj nimi zupę.
-
Zupa dyniowa
-
Zupa krem z dyni
-
Zupa dyniowa z mlekiem kokosowym
-
Zupa z dyni hokkaido
-
Zupa krem z dyni z mleczkiem kokosowym
-
Zupa z mlekiem kokosowym
-
Krem z dyni z mlekiem kokosowym
-
Zupa z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni z grzankami
-
Zupa z dyni z mlekiem kokosowym
-
Zupa krem z dyni Thermomix
-
Krem z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni hokkaido
-
Dynia z piekarnika
-
Zupa krem z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni piżmowej
-
Zupa dyniowa na ostro
-
Zupa dyniowa z imbirem
-
Zupa krem z dyni
Więcej informacji na temat zupy z dni
Zupa z dyni jest pyszna i kremowa, a przy tym niesamowicie aromatyczna. Choć kojarzy się zwykle z jesienią, ze względu na popularność w tym okresie dyni, a także przez jej piękny kolor, który przywodzi na myśl jesienne liście, to z powodzeniem może gościć na stole przez cały rok. Świeże warzywo można równie dobrze zastąpić mrożonym, a jej smak pozostanie bez zmian. Ma wielu fanów, jednak bardzo dużo osób boi się jej spróbować, ze względu na specyficzny, słodkawy smak dyni. Jednak ten przepis przekonuje każdego, że zupa dyniowa może być dobra, tradycyjna, a przy okazji mieć lekko orientalny smak.
Zupa dyniowa jest lekkostrawna, dodatkowo zawiera małą ilość kalorii w jednej porcji. Idealnie nada się jako potrawa na wielu różnych dietach. Ze względu na brak zbóż przypadnie do gustu osobom na diecie bezglutenowej, a także miłośnikom roślinnej kuchni. Mogą sobie na nią również pozwolić osoby na diecie redukcyjnej, a także osoby z problemami z układem trawiennym, gdyż jest bardzo delikatna. Wtedy warto jednak zrezygnować z dodatku curry.
Przepis na zupę z dyni jest bardzo prosty, a przy tym naprawdę szybki. Pozwala w kilka chwil przygotować wyrazistą i pełną smaku potrawę, która zachwyci niemal każdego. Zupa ze względu na swój przepiękny kolor jest również bardzo dekoracyjna i pięknie się prezentuje, zwłaszcza w jasnych naczyniach, z którymi jej piękny pomarańczowy kolor kontrastuje.
Składniki na zupę są bardzo podstawowe i można dostać je w każdym sklepie. Dodatkowo wszystkie są w pełni wegańskie, dlatego osoby na diecie roślinnej nie muszą się martwić i mogą spokojnie po ten przepis sięgnąć.
Do tego dania pasuje wiele różnych typów dyni jednak najlepiej smakuje hokkaido.
Zupa z korbola, jak w gwarze poznańskiej nazywają dynię, sama w sobie nie ma charakterystycznego smaku, dlatego świetnie komponuje się z różnymi przyprawami. Dodatek ostrego curry, orientalnego kuminu i słodkiego mleczka kokosowego idealnie współgra z delikatną naturą dyni.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić zupę z dyni i co dodać do niej, by była pyszna, tradycyjna, kremowa i rozpływająca się w ustach, to ten przepis będzie dla ciebie idealną inspiracją. Ta zupa krem jest tak dobra, że zapragniesz, by częściej gościła na twoim stole. A przepis pokazuje krok po kroku jak ugotować to kulinarne arcydzieło.
Alergeny w zupie z dyni
Lista alergenów dla zupy z dni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy z dni
Energia i białka
(359g)
Węglowodany
(359g)
Tłuszcze
(359g)
Witaminy
(359g)
Składniki mineralne
(359g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.