Zupa z czerwonej fasoli
- Udko kurczaka ze skórą - 2 sztuki (500 g)
- Pietruszka (100 g)
- Marchewka (120 g)
- Seler korzeniowy (80 g)
- Cebula (150 g)
- Ziemniaki późne (300 g)
- Fasola konserwowa (200 g)
- Por (140 g)
Przepis na zupę z czerwonej fasoli krok po kroku
Udka umyj. Warzywa obierz. Cebulę obierz i zarumień nad ogniem palnika.
Do garnka wlej około 1,5 l wody (by zakryło mięso - ale mięsa nie dodawaj na razie). Zagotuj samą wodę do wrzenia i dopiero wrzuć umyte mięso. Zagotuj ponownie i jak zacznie wrzeć wyjmij mięso z wody, wylej wodę i umyj garnek.
Do czystego garnka dodaj mięso, obrane warzywa (oprócz ziemniaków) oraz 5 ziaren ziela angielskiego i 4 liście laurowe. Zalej ponownie wszystko wodą tak, by zakryło wszystkie składniki około 2-3 cm ponad poziom składników. Zagotuj i jak zacznie się gotować zmniejsz moc palnika i dodaj łyżkę lubczyku i szczyptę kurkumy. Gotuj godzinę.
Po godzinie wyjmij mięso i warzywa z wywaru. Przecedź wywar na sicie. Zostaw tylko mięso oraz marchewkę.
Wywar ponownie przenieś do czystego garnka. Dodaj mięso oddzielone od kości podzielone na mniejsze części. Ziemniaki pokrój w większą kostkę i dodaj do mięsa i wywaru razem z odcedzoną z zalewy fasolą. Przypraw solą, pieprzem, papryką i chilli. Gotuj bez przykrycia około 20 minut do miękkości ziemniaków i fasoli.
Gotową miskę podawaj razem z pieczywem.
-
Fabada
-
Ribollita
-
Zupa fasolowa z makaronem
-
Zupa krem z fasolki szparagowej
-
Staropolska zupa fasolowa
-
Zupa fasolowa na żeberkach
-
Zupa fasolkowa
-
Lobio po ormiańsku
-
Zupa fasolowa tradycyjna
-
Zupa z fasolki szparagowej z serkiem topionym
-
Zupa z fasolką szparagową
-
Zupa krem z zielonej fasolki szparagowej
-
Zupa fasolowa ze śmietaną
-
Zupa fasolowa
Więcej informacji na temat zupy z czerwonej fasoli
Lekko pikantna, rozgrzewająca zupa z czerwonej fasoli po węgiersku. Świetny posiłek, który jest zdrowym pomysłem na obiad. Przepis jest prosty i warto go spróbować. Gorąca zupa jest genialnym sposobem na rozgrzanie w jesienny lub zimowy dzień. Zupa składa się z prostych składników, zrobienie jej nie jest trudne. Do przepisu wykorzystaj fasolę z puszki. Potrawa ta jest gotowana na mięsie drobiowym, nie zawiera tłustego mięsa. Smakuje wyśmienicie podana na gorąco z pysznym chlebem.
Zamiast ud kurczaka można użyć innego mięsa: podudzi, ud, skrzydełek, piersi z kurczaka lub indyka. Można mięso pomieszać i dodać różne rodzaje. Jeśli używasz piersi to warto dodać też mięso trochę bardziej tłuste jeśli masz taką potrzebę. Wywar gotowany na samej piersi byłby bardzo chudy i zawierałby znikomą ilość tłuszczu. Taki wywar jest dobry dla osób, które muszą korzystać z diety lekkostrawnej lub ograniczającej tłuszcz.
Cebulę do wywaru trzeba opalić. Oznacza to, że cebula powinna być przypalona z wierzchu. W ten sposób cebula nadaje piękny, złocisty kolor. By opalić cebulę można zrobić to na kilka sposobów. Najbardziej znanym jest opalanie nad ogniem palnika. Nabija się cebulę na widelec lub inny metalowy przyrząd (bez plastikowych rączek). Cebulę należy spalić na czarny kolor. Minusem jest to, że kuchenka może być zabrudzona. Cebula palona nad ogniem puszcza soki. Jeśli nie masz kuchenki gazowej a na przykład masz kuchnię indukcyjną (lub jeśli Ci wygodniej) cebulę można opalić na suchej patelni. Jest także sposób polegający na użyciu piekarnika. Należałoby upiec cebulę aż zacznie być przypalona.
Przepis jest zaliczany do przepisów o niskim indeksie glikemicznym. Przepis nie zawiera zbyt wysokiej ilości tłuszczu. Jest bogactwem białka, zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Fasola jest też źródłem węglowodanów złożonych i błonnika, które są korzystne dla zdrowia. By sprawić, żeby fasola nie powodowała wzdętego brzucha lub gazów gotuj ją bez przykrycia. W ten sposób strawność tej rośliny się poprawi i będzie lepiej trawiona.
Alergeny w zupie z czerwonej fasoli
Lista alergenów dla zupy z czerwonej fasoli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze zupy z czerwonej fasoli
Przepis jest zdrowy i jest dobrą propozycją na posiłek. Osoby, które nie tolerują dobrze nasion roślin strączkowych mogą odczuwać objawy z przewodu pokarmowego.
Energia i białka
(4g)
Węglowodany
(4g)
Tłuszcze
(4g)
Witaminy
(4g)
Składniki mineralne
(4g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.