Zupa z boczniaków
- Ziemniaki późne - 4 średnie sztuki (400 g)
- Boczniaki (400 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (250 g)
- Marchewka - 1 średnia sztuka (130 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Masło klarowane (100 g)
Przepis na zupa z boczniaków krok po kroku
Obierz z łupiny cebule i pokrój w kostkę.
Obierz ziemniaki i pokrój w słupki.
Obierz marchew i pokrój w kostkę.
Posiekaj w paski boczniaki.
W garnku rozgrzej masło klarowane.
Zeszklij cebulę, dodaj przyprawy i grzyby.
Podsmaż przez 5-6 minut.
Wlej wodę (2 listy), dodaj ziemniaki i marchew, gotuj przez 15-20 minut na wolnym ogniu.
Na koniec dodaj do zupy posiekaną natkę pietruszki i koper.
Zupę podawaj w miseczkach.
Więcej informacji na temat zupy z boczniaków
Zupa z boczniaków to łatwa wegetariańska zupa doskonale sprawdzająca się na obiad dla całej rodziny. Pyszna zupa bez mięsa jest bardzo zdrowa i powinna być jednym z dwóch posiłków wegetariańskich w naszym tygodniowym jadłospisie. Przepis na zupę z boczniaków jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia zupy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: boczniaki, ziemniaki, marchew, cebula, imbir, papryka ostra, papryka słodka, masło klarowane, natka pietruszki, koper, cynamon, kumin, sól, pieprz.
Jak zrobić zupę z boczniaków? Obierz z łupiny cebule i pokrój w kostkę. Obierz ziemniaki i pokrój w słupki. Obierz marchew i pokrój w kostkę. Posiekaj w paski boczniaki. W garnku rozgrzej masło klarowane. Zeszklij cebulę, dodaj przyprawy i grzyby. Podsmaż przez 5-6 minut. Wlej wodę, dodaj ziemniaki i marchew, gotuj przez 15-20 minut na wolnym ogniu. Na koniec dodaj do zupy posiekaną natkę pietruszki i koper. Zupę podawaj w miseczkach. Możesz dodać do niej kleks śmietany lub jogurtu roślinnego.
Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach, jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Ziemniaki są bardzo popularnym warzywem, powszechnie dostępnym w każdym sklepie. Ziemniaki są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Odpowiednia podaż w błonnik jest kluczowa w zachowaniu prawidłowej perystaltyki jelit oraz prawidłowej pracy układu trawienia. Błonnik pomaga także usuwać nadmiar cholesterolu z naszej krwi. Ziemniaki są także bardzo dobrym źródłem potasu. Wspomaga on prawidłową pracę serca oraz obniża ciśnienie krwi.
Podsumowując dobra zupa z ziemniakami jest bardzo aromatyczna i świetnie pasuje na obiad. Zupę możesz przygotować w wersji wege, przesmaż składniki na oleju roślinnym zamiast masła. Zupa może być przechowywana w lodówce przez 2-3 dni. Możesz przygotować zupę z makaronem zamiast ziemniaków.
Alergeny w zupie z boczniaków
Lista alergenów dla zupy z boczniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze zupy z boczniaków
Zupa z boczniaków jest bardzo zdrową potrawą. Zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego zawartego w warzywach. Zawiera małą ilość węglowodanów. Jest nisko kaloryczna. Zupa zawiera także sporą ilość cennych składników mineralnych.
Energia i białka
(550g)
Węglowodany
(550g)
Tłuszcze
(550g)
Witaminy
(550g)
Składniki mineralne
(550g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.