Zupa tom yum
- Bulion warzywny (1000 ml)
- Krewetki (200 g)
- Mleczko kokosowe (100 ml)
- Pomidory w puszce - 1/3 szklanki (80 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (6 ml)
- Pieczarki (200 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (12 ml)
- Szczypiorek - 1 łyżeczka (3 g)
- Kolendra świeża - 1 gałązka (5 g)
- Papryczka chili czerwona świeża - 1/4 papryczki (1 g)
Przepis na zupę tom yum krok po kroku
Pieczarki umyj, usuń pozostałości zabrudzeń i pokrój w plastry.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju.
Podsmaż pieczarki z każdej strony.
Do garnka wlej bulion warzywny lub wodę. Dodaj pastę tom yum, pomidory krojone, mleko kokosowe, papryczkę chili oraz pieczarki.
Zupę zagotuj.
Dodaj oczyszczone krewetki gotuj 1 minutę.
Dodaj sok z cytryny i pół łyżeczki sosu rybnego. Ewentualnie dosól do smaku.
Podawaj ze szczypiorkiem i kolendrą.
Więcej informacji na temat zupy tom yum
Tajska zupa tom yum to pyszna zupa, która jest kremowa, lekka i orzeźwiająca. Mimo tego, że jest pikantna sprawdzi się nawet w letnie dni.
Zupa tom yum może być wykonana w paru wersjach. Oryginalna zupa tajska przygotowana jest z kurczakiem, jednak tradycja została zmodyfikowana i znana jest również wersja z krewetkami oraz wege. Zupy wykonana jest z pastą tom yum, od której wzięła się jej nazwa. Składa się ona z galangalu, trawy cytrynowej, sosu rybnego, papryki chili, szalotki, czosnku i soku z limonki. Pasta w smaku jest ostro kwaśna. Zupa wykonana jest z mlekiem kokosowym i pomidorami. Mleko kokosowe łagodzi kwaśny smak pasty a pomidory łagodzą smak pikantny pasty. Dzięki temu smak zupy jest idealnie wywarzony i skomponowany.
Przepis na zupę tom yum jest łatwy i szybki w wykonaniu. Pastę tom yum możemy wykonać samodzielnie w domu jeśli posiadamy wszystkie potrzebne składniki. Jednak gdy zupa ma być szybkim daniem, warto użyć gotowej, dobrej jakości pasty. Warto zwrócić uwagę aby skład był jak najkrótszy i zawierał jak najmniej składników dodatkowych. Aby zmniejszyć kaloryczność zupy, dodaj do niej odtłuszczone mleczko kokosowe. Żeby zupa była bardziej orientalna użyj soku z limonki zamiast soku z cytryny. Jeśli nie lub świeżej kolendry zamień ją na natkę pietruszki. Zupę tom yum możesz wykonać z kurczakiem zamiast krewetkami ale również pyszną wersją jest zupa wege. Do jej przygotowania będą potrzebne grzyby aby nadać jej smaku umami, a źródłem białka może być tofu. Przygotowując wegetariańskie tom yum szukaj raczej pasty tom kha, która nie zawiera sosu rybnego.
Zupa tom yum to pyszna propozycja dania pochodzącego z kuchni tajskiej. Podana z miseczką ryżu będzie fajną propozycją na obiad a bez dodatku ryżu może być podana na lunch, kolację lub jako przystawka.
Alergeny w zupie tom yum
Lista alergenów dla zupy tom yum przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Skorupiaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Krewetki
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos rybny
- pasta tom yum
Wartości odżywcze zupy tom yum
Zupa tom yum to bardzo smaczna i zdrowa zupa, która może być spożywana w trakcie praktycznie każdej diety.
Energia i białka
(395g)
Węglowodany
(395g)
Tłuszcze
(395g)
Witaminy
(395g)
Składniki mineralne
(395g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.