Zupa szczawiowa z ziemniakami
- Włoszczyzna mrożona - 1 opakowanie (450 g)
- Szczaw - 1 słoik (270 g)
- Śmietana 18% - 1 opakowanie (200 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 łyżki (40 g)
- Ziemniaki młode (500 g)
- Jajko - 4 sztuki (220 szt.)
Przepis na zupę szczawiową z ziemniakami krok po kroku
Do garnka dodaj mrożoną włoszczyznę, dodaj ziele angielskie, liść laurowy, trochę soli i wlej wodę (około 1,5 litra).
Zagotuj i gotuj jeszcze przez ok. 30 min.
Pokrojone w kostkę ziemniaki dodaj do wywaru i gotuj do miękkości.
Szczaw ze słoika dodaj do zupy i zagotuj.
W małej misce wymieszaj śmietanę 18% z 4 łyżkami mąki pszennej, dodaj kilka łyżek gorącej zupy, żeby zahartować, całość z miseczki wlej delikatnie do zupy.
Gotuj jeszcze kilka minut na malutkim ogniu.
W międzyczasie ugotuj jajka na twardo.
Zupę wlej na talerze i podawaj z ugotowanymi jajkami.
Więcej informacji na temat zupy szczawiowej z ziemniakami
Zupa szczawiowa z ziemniakami i z jajkiem to jeden ze smaków dzieciństwa, do którego chętnie wracam. Obecnie przepis na zupę szczawiową z ziemniakami został nieco zapomniany. Warto go odtworzyć.
Zupę szczawiową gotuje się latem, kiedy mamy sezon na szczaw. Danie jest szybkie w przygotowaniu, proste, bezmięsne, idealne na letni obiad w upalne dni. Ja wykorzystałam do przygotowania zupy szczaw ze słoika. Najlepsza zupa szczawiowa jest ze śmietaną, taką gotowało się dawniej na obiad w wakacje. Była bardzo dobra.
Dlaczego w ogóle warto jeść szczaw? Czy szczaw ma jakieś wartości zdrowotne? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Szczaw jest bogaty w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on świetnym źródłem witaminy C, witaminy A, witamin z grupy B, żelaza, wapnia, cynku, fosforu, magnezu, potasu oraz β–karotenu. Zawiera on związki polifenolowe, takie jak flawonoidy oraz antocyjany, które uznawane są za zmiatacze wolnych rodników, dzięki czemu zapobiegają chorobom nowotworowym. Jak widać, szczaw ma wiele prozdrowotnych właściwości.
Natomiast, szczaw zawiera również spore ilości kwasu szczawiowego, który spożywany w nadmiarze może doprowadzić do rozwoju dny moczanowej. Dlatego zupę zabiela się śmietaną i dodaje się jajka, bowiem zawarty w nich wapń wiąże się z kwasem szczawiowym, neutralizując jego działanie.
Jak ugotować zupę szczawiową? Zaczęłam od przygotowania wywaru z warzyw. Do dużego garnka dodałam starte na tarce warzywa. Następnie dodałam ziele angielskie, liść laurowy, trochę soli i wlałam wodę. Zagotowałam i gotowałam jeszcze przez ok. 30 min. Wywar można przecedzić lub zostawić razem z warzywami w garnku. Pokrojone w kostkę ziemniaki dodałam do wywaru i gotowałam, aż zrobiły się miękkie. Wykorzystałam szczaw ze słoika, który wlałam do zupy i doprowadziłam do zagotowania. W małej misce wymieszałam śmietanę 18% z 4 łyżkami mąki pszennej, dodałam kilka łyżek gorącej zupy, żeby zahartować. Całość z miseczki wlałam delikatnie do zupy. Gotowałam jeszcze kilka minut na malutkim ogniu. W międzyczasie ugotowałam jajka na twardo. Zupę wlałam na talerze i udekorowałam ugotowanymi jajkami. Wyszła pyszna zupa szczawiowa. Smacznego!
Alergeny w zupie szczawiowej z ziemniakami
Lista alergenów dla Zupy szczawiowej z ziemniakami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Włoszczyzna mrożona
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze zupy szczawiowej z ziemniakami
Zupa szczawiowa bez mięsa to zdrowy obiad na lato.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.