Zupa świąteczna
- Suszone grzyby (50 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
- Cebula (100 g)
- Marchewka (90 g)
- Pietruszka (80 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Czosnek (10 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Jogurt naturalny 2% (100 g)
- Natka pietruszki (40 g)
- Makaron bezjajeczny (160 g)
Przepis na zupę świąteczną krok po kroku
Suszone grzyby namocz w 500 ml ciepłej wody przez około 2 godziny. Po tym czasie odcedź je, ale zachowaj wodę, w której się moczyły.
W garnku rozgrzej oliwę. Dodaj posiekaną cebulę i smaż na złoty kolor.
Następnie wrzuć obrane i pokrojone w kostkę marchewkę, pietruszkę oraz seler. Smaż przez kilka minut, aby warzywa delikatnie się zrumieniły.
Pokrój namoczone grzyby na mniejsze kawałki i dodaj je do garnka z warzywami. Dodaj także liście laurowe, ziele angielskie oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.
Zalej całość bulionem i wodą z moczenia grzybów (uważaj, aby nie wlać osadu z dna naczynia). Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 30 minut, aż warzywa i grzyby będą miękkie.
Wyjmij liście laurowe i ziele angielskie. Dopraw zupę solą, majerankiem i pieprzem według uznania.
Jeśli chcesz, możesz zabielić ją jogurtem – najpierw wymieszaj go z kilkoma łyżkami gorącej zupy, a potem dodaj do garnka, aby uniknąć zwarzenia.
Zupę podawaj z ugotowanym makaronem i posiekaną natką pietruszki.
- Bigos staropolski
- Sernik
- Pierogi ruskie
- Sałatka jarzynowa
- Śledzie pod pierzynką
- Gołąbki
- Sernik z brzoskwiniami
- Pierogi leniwe
- Gołąbki bez zawijania
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kutia
- Pierogi z mięsem
- Pierożki z mięsem
- Makowiec
- Krokiety
- Sernik z wiaderka
- Krokiety z pieczarkami
- Seromakowiec
- Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat zupy świątecznej
Zupa świąteczna to danie, które doskonale sprawdzi się na wigilijnym stole. Jest smaczna i bardzo aromatyczna. Pachnie tak wspaniale, że ciężko się jej oprzeć.
Przepis na zupę świąteczną to doskonała opcja, jeśli chcesz nauczyć się jak zrobić świąteczną zupę w kilka chwil, z kilku prostych składników. Ten sprawdzony przepis odmieni wigilijną ucztę w Twoim domu. Zupa przygotowana z przepisu jest pyszna i dobra dla początkujących. Ta smaczna, świąteczna zupa grzybowa na pewno przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych dań. Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny obiad, ta zupa będzie doskonałym rozwiązaniem.
Zupa świąteczna to danie, które doskonale wpisuje się w klimat Bożego Narodzenia czy innych uroczystych spotkań rodzinnych. Aromatyczna, pełna smaku i tradycyjnych składników, stanowi idealny wstęp do świątecznego obiadu. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić świąteczną zupę, mamy dla Ciebie sprawdzony przepis, który nie tylko zachwyci smakiem, ale też sprawi, że Twoja kuchnia wypełni się zapachem wspomnień.
Jednym z najbardziej popularnych wyborów na tę okazję jest świąteczna zupa grzybowa, przygotowywana na bazie suszonych grzybów, które nadają jej głębokiego, ziemistego smaku. Połączona z delikatnym wywarem warzywnym lub mięsnym, kremowa konsystencja tej zupy doskonale komponuje się z dodatkiem domowych klusek, makaronu lub chrupiącego pieczywa.
Przepis na zupę świąteczną jest prosty i opiera się na naturalnych składnikach, które zawsze się sprawdzają. Suszone grzyby, takie jak borowiki czy podgrzybki, wymagają wcześniejszego namoczenia, aby wydobyć ich pełnię aromatu. W połączeniu z przyprawami, takimi jak liść laurowy, ziele angielskie i odrobina świeżo zmielonego pieprzu, zupa nabiera charakterystycznego, wyrazistego smaku.
Świąteczna zupa grzybowa to również doskonały pomysł na wyjątkowe danie, które jest nie tylko smaczne, ale także eleganckie. Jej przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a efekty są naprawdę zachwycające. Jeśli szukasz inspiracji na świąteczny obiad, ten przepis na zupę świąteczną na pewno Cię nie zawiedzie.
Serwowana z odrobiną świeżych ziół lub śmietany, świąteczna zupa grzybowa sprawdzi się zarówno jako pierwsze danie, jak i samodzielna propozycja na lekki świąteczny posiłek. Wypróbuj nasz przepis i przekonaj się, że tradycja może być pyszna i wyjątkowa.
Alergeny w zupie świątecznej
Lista alergenów dla zupy świątecznej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
- Seler korzeniowy
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron bezjajeczny
Wartości odżywcze zupy świątecznej
To opcja, która nie będzie odpowiednia dla dzieci poniżej 12 roku życia.
Energia i białka
(553g)
Węglowodany
(553g)
Tłuszcze
(553g)
Witaminy
(553g)
Składniki mineralne
(553g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.