Zupa solferino
- Groszek zielony mrożony (300 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (800 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
- Ryż biały - 2 torebki (200 g)
- Papryka czerwona - 1 szt (230 g)
- Fasola konserwowa - pół puszki (200 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Por - 1 szt (140 g)
- Ser parmezan (80 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
Przepis na zupę solferino krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej cebulę, gdy będzie już rumiana dodaj czosnek. Smaż przez chwilę i całość zalej bulionem.
Paprykę pokrój w małą kostkę i dodaj do zupy. Dodaj mrożony groszek i gotuj przez 20 minut, do zmięknięci warzyw.
Do zupy dodaj nieugotowany ryż i gotuj 15 minut.
Do zupy wlej przecier pomidorowy i dodaj fasolę.
Gotuj przez 5 kolejnych minut. Dopraw solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi.
Gotową zupę podawaj ze startym parmezanem.
Więcej informacji na temat zupy solferino
Zupa solferino to przepyszna zupa, która swoją nazwę zawdzięcza małej wiosce we Włoszech. Choć można spotkać naprawdę wiele wersji tej potrawy, to w każdej smakuje niesamowicie pysznie. To ze względu na dość spory udział pysznych warzyw, a także dodatek parmezanu, który czyni tę zupę naprawdę smaczną.
Istnieje wiele opcji na wybór dodatków do tej zupy. Można ją przyrządzić z ziemniakami, a także z ryżem. W tej opcji został dodany biały ryż dla większej objętości i ilości białka. Dzięki temu zupa może spokojnie stanowić pełnowartościowy posiłek, który nada się wprost idealnie na obiad czy kolację. Ziemniaki również są dobrą opcją, dlatego można nawet połączyć obie wersje jednocześnie.
To świetny wybór również dla dzieci. Maluchy zwykle lubią zupę pomidorową, a ta stanowi jej ulepszoną odmianę. Duży dodatek warzyw sprawia, że jest to wybór naprawdę zdrowy, dlatego warto podawać ją nawet najmłodszym domownikom. To najlepszy sposób na przemycenie dużej ilości warzyw w naprawdę łatwy sposób.
Ta zupa pięknie się prezentuje zwłaszcza podana z groszkiem zielonym. Jego barwa idealnie komponuje się z czerwienią pomidorowego przecieru. Warto jednak użyć do tego dania groszku mrożonego, ten z puszki zawiera więcej soli i nie będzie wskazany dla maluchów czy osób z chorobami układu krwionośnego. Jeżeli chce się użyć groszku konserwowanego dobrze jest najpierw go lekko opłukać.
Zupę można podawać z grzankami z chleba. Dziki temu jest jeszcze bardziej sycąca i po prostu pyszna. Do tego celu można użyć chleba czerstwego, który w taki sposób dostanie drugie życie i nie zmarnuje się, a w zupie będzie smakował wyśmienicie.
Zupę można również podawać z fasolką. W tej wersji została użyta fasola biała, która ma naprawdę sporo białka, a także jest świetnym źródłem wapnia i żelaza. Dobrze jest wykorzystywać ją w swoich daniach jak najczęściej ze względu na dużo wartościowych składników, które zawiera.
Zupa solferino z ryżem jest niezwykle smacznym pomysłem na zdrowy i wartościowy posiłek, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom warzywnych dań. Z tego przepisu może również powstać zupa krem solferino, wystarczy całość zblendować. To idealna opcja dla niejadków.
Alergeny w zupie solferino
Lista alergenów dla zupy solferino przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze zupy solferino
To świetny pomysł na przemycenie do swojej diety dużej ilości zdrowych warzyw.
Energia i białka
(451g)
Węglowodany
(451g)
Tłuszcze
(451g)
Witaminy
(451g)
Składniki mineralne
(451g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.