Zupa serowa z makaronem
- Bulion drobiowy (750 g)
- Ser topiony (200 g)
- Ser cheddar (100 g)
- Ser parmezan (60 g)
- Czosnek (15 g)
- Szczypiorek (45 g)
- Makaron świderki (120 g)
Przepis na zupę serową z makaronem krok po kroku
Makaron ugotuj w lekko osolonym wrzątku według instrukcji na opakowaniu.
W dużym garnku zagotuj bulion.
Cheddar i parmezan zetrzyj na tarce o grubych oczkach i włóż do garnka z bulionem. Całość mieszaj dokładnie.
Następnie dodaj ser topiony i gotuj przez 20 minut.
Pod koniec dopraw całość przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą, pieprzem, gałką i papryką.
Gotową zupę udekoruj posiekanym szczypiorkiem i podawaj z makaronem.
Więcej informacji na temat zupy serowej z makaronem
Zupa serowa z makaronem to wspaniała opcja dla wszystkich miłośników prostych, ale ciekawych domowych zup. Jest smaczna, szybka i niezwykle sycąca, zwłaszcza z makaronem.
Przepis na zupę serową z makaronem to doskonały wybór na obiad dla całej rodziny. W większości robi się ją ze śmietaną, jednak w tym przepisie pomija się ten dodatek. Całość idealnie nadaje się zwłaszcza na jesienne dni, gdyż jest rozgrzewająca i niezwykle sycące. Ma wspaniałą, gęstą konsystencję. To danie, które na pewno przypadnie do gustu osobom, które kochają ciekawe przepisy pełne smaku. Do jej przygotowania wystarczy tylko bulion i dobrej jakości ser. Warto do zupy użyć także dodać serka topionego, który łatwo się roztapia i dodaje zupie bardziej kremowego charakteru. Idealnie sprawdzi się taki w wersji śmietankowej, ale można też użyć smakowego, by wzbogacił smak całego dania. Oprócz serka topionego można dodać także inne rodzaje sera, świetnie sprawdzi się cheddar, który znany jest ze swojego ostrego aromatu, przez co wspaniale przełamuje zbyt mdły smak serka topionego. Do zupy można wrzucić również inne sery, świetnie nada się długodojrzewający, na przykład parmezan.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zupę serową z makaronem, by była pyszna, domowa i naprawdę ciekawa, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Do tej zupy sprawdzi się każdy makaron, jednak najlepiej celować w makaron świderki. Całość będzie dobrym wyborem dla wszystkich, którzy nie przepadają za zbyt pracochłonnymi daniami. Zupę robi się już w 20 minut, więc sprawdzi się wspaniale na awaryjny posiłek, który syci na długi czas. To idealny wybór dla początkujących kucharzy, gdyż całość nie potrzebuje zbyt dużo czasu na przygotowanie i zawsze się udaje. Ta zupa idealnie sprawdzi się na obiad, to dlatego, że jest bardzo sycąca. Już jedna miseczka wystarczy, by zaspokoić głód na kilka godzin. To również pomysł na smaczne danie na kolacje. Całość jest pełna smaku, a przy tym niezwykle lekka, przez co sprawdzi się na szybką przekąskę przed snem. Ma bardzo łagodny smak, więc sprawdzi się także dla dzieci. Ta pyszna zupa to dobra opcja również na diecie wegetariańskiej. Jest tak smaczna, że znika z talerzy w mgnieniu oka.
Alergeny w zupie serowej z makaronem
Lista alergenów dla zupy serowej z makaronem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser topiony
- Ser cheddar
- Ser parmezan
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron świderki
Wartości odżywcze zupy serowej z makaronem
To opcja, która dostarcza sporo nasyconych tłuszczów, dlatego nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.