Zupa rybna z łososia
- Łosoś filet - Filet z łososia bez ości (300 g)
- Ziemniaki średnie - 5 sztuk (375 g)
- Bulion warzywny - 3 szklanki (750 ml)
- Por - 1/2 pora (70 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (36 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 średnie marchewki (140 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 3 łyżki (75 g)
- Koperek - 3 łyżeczki (12 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżeczka (6 ml)
Przepis na zupę rybną z łososia krok po kroku
Z kawałka łososia pozbądź się skórki. Rybę skrop cytryną i natrzyj solą. Odstaw na 10 min, a następnie pokrój filet w kostkę.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Ząbki czosnku obierz i przeciśnij przez praskę.
Pora umyj i pokrój w talarki.
Marchewkę obierz, opłucz i pokrój w talarki lub w małą kostkę.
Ziemniaki obierz, opłucz i pokrój w kostkę.
Do garnka wlej olej. Gdy się rozgrzeje, dodaj cebulę. Podsmażaj do momentu, aż cebula się zeszkli, a następnie dodaj marchewkę i pora. Po 5 min dodaj czosnek oraz pieprz do smaku. Całość wymieszaj i zalej bulionem. Gotuj 10 minut.
Dodaj ziemniaki i gotuj 15 minut. W razie potrzeby dodaj sól do smaku (pamiętaj, że bulion już jest słony!).
Dodaj łososia i gotuj ok. 10 minut.
Zupę zdejmij z palnika. Dodaj koperek i śmietaną zabiel zupę.
-
Rolada szpinakowa
-
Łosoś z piekarnika
-
Rolada szpinakowa z łososia
-
Tortilla z łososiem
-
Ceviche
-
Tatar z łososia
-
Łosoś pieczony
-
Pieczony łosoś
-
Tortilla na zimno
-
Makaron z łososiem
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Łosoś z patelni
-
Rolada szpinakowa z łososiem
-
Łosoś smażony
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Kanapki z łososiem
-
Tarta z łososiem
-
Łosoś w cieście francuskim
-
Dania z łososiem
Więcej informacji na temat zupy rybnej z łososia
Zupa rybna z łososia to idealny pomysł na obiad dla całej rodziny. Gdy ma już gotowy warzywny bulion, ta zabielana śmietaną zupa jest szybka do zrobienia. Jednak możesz pokusić się na przygotowanie domowego bulionu z głów łososia.
Jak zrobić zupę rybną z łososia? Warto zacząć od przygotowania składników. Następnie trzeba zeszklić cebulę i dodać do niej resztę warzyw. Przesmażone warzywa należy zalać bulionem. Później należy dodać ziemniaki. Pamiętaj o tym, aby rybę dodawać na sam koniec. Jeżeli dodasz ją przed ziemniakami, to ryba się rozgotuje.
Przepis na zupę rybną z łososia możesz nieco zmodyfikować. Do tej zupy możesz dodać też pietruszkę oraz kawałek selera. Odpowiednim dodatkiem będą też inny przyprawy. Możesz pokusić się m.in. na paprykę słodką lub ostrą, czosnek granulowany, tymianek. Ta zupa może być z pomidorami lub koncentratem pomidorowym.
Możesz też przygotować bulion rybny. Wtedy trzeba go przygotować na głowach i ościach ryby. Warto jednak wiedzieć, że zrobienie takiego bulionu jest dość czasochłonne. Potrzebujesz wtedy całą rybę. Wywar trzeba kilka razy przelewać przez sitko oraz dokładnie oczyścić rybę z ości, skrzeli i skóry.
Do takiego wywaru rybnego niezbędne będą m.in. marchewka, pietruszka, cebula, liście laurowe, ziele angielskie, sól. Możesz pokusić się na dodanie trawy cytrynowej. Gotuj wywar na małej mocy kuchenki przez ok. 80 min.
Zupa rybna może być przygotowana z ziemniakami, kluskami, ryżem lub makaronem. Zamiast ziemniaków, możesz dodać do zupy domowe grzanki. Grzaneczki możesz przygotować na patelni. Wtedy warto je usmażyć w maśle. W przypadku grzanek z piekarnika możesz zrobić małe kostki obtoczone w oliwie i przyprawach lub plastry bagietki wysmarowane domowym masłem czosnkowym.
Zupa rybna z łososia surowego jest prosta do przygotowania. Warto pamiętać, że jeżeli dodasz mniej bulionu, zupa wyjdzie gęstsza. Zamiast koperku możesz zdecydować się na natkę pietruszki. Ta zupa łososiowa ze śmietaną może być ostra, jeśli dodasz pikantne przyprawy. Zupę rybną można podać ze świeżym pieczywem.
Alergeny w zupie rybnej z łososia
Lista alergenów dla zupy rybnej z łososia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś filet
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze zupy rybnej z łososia
Energia i białka
(530g)
Węglowodany
(530g)
Tłuszcze
(530g)
Witaminy
(530g)
Składniki mineralne
(530g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.