Zupa pomidorowa na żeberkach
- Pomidory w puszce - 1 puszka (400 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 0,5 opakowania (250 g)
- Marchewka - 2 sztuki (90 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Pietruszka - 1 szt (60 g)
- Seler korzeniowy mrożony - 1 duży plaster (60 g)
- Makaron bezjajeczny - 3/4 opakowania (300 g)
- Żeberka wieprzowe (500 g)
- Śmietana 18% - 3/4 opakowania (150 g)
Przepis na zupę pomidorową na żeberkach krok po kroku
Do dużego garnka dodaj mięso, zalej je 3 litrami wody i gotuj. Obierz marchewkę, pietruszkę i seler, pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do mięsa. Cebulę obierz z wierzchnich liści i również dodaj do zupy. Gotuj wszystko przez około 30 minut.
W osobnym garnku ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu.
Do zupy dodaj pomidory z puszki i przecier pomidorowy i gotuj jeszcze przez 10 minut. Następnie dodaj sól, pieprz, zioła i czosnek granulowany. Wszystko dobrze wymieszaj.
Do osobnej miseczki przelej odrobinę zupy i dodaj do niej śmietany, wymieszaj dokładnie, by nie było grudek i wlej do garnka z resztą zupy. Porządnie wymieszaj.
Gotową zupę podawaj z ugotowanym makaronem.
-
Zupa z soczewicy zielonej
-
Pomidorowa
-
Zupa krem z pomidorów
-
Zupa pomidorowa z ryżem
-
Krem pomidorowy
-
Zupa pomidorowa z makaronem
-
Zupa krem pomidorowa
-
Pomidorowa z rosołu
-
Zupa pomidorowa z passaty
-
Zupa pomidorowa na rosole
-
Zupa pomidorowa z koncentratu
-
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów
-
Zupa pomidorowa kremowa
-
Zupa pomidorowa z pomidorów z puszki
-
Karmuszka
-
Krem z pieczonych pomidorów
-
Zupa pomidorowa bez mięsa
-
Zupa klopsikowa
-
Zupa pomidorowa
Więcej informacji na temat zupy pomidorowej na żeberkach
Zupa pomidorowa na żeberkach jest królową polskich zup. Smakuje wszystkim bez względu na wiek. Jest przepysznie słodka i lekko kwaśna, ze względu na pomidory. Pięknie się prezentuje, zwłaszcza posypana zieloną natką pietruszki, które smak dopełnia kompozycję zupy, a kolor pięknie kontrastuje z czerwienią pomidorów.
Zupa pomidorowa na żeberkach wieprzowych jest jedną z najłatwiejszych i przy tym najsmaczniejszych zup. Można ją przygotować już w kilka minut, więc będzie idealną opcją na ekspresowy obiad czy kolację. Ze względu na dodatek mięsa i makaronu jest bardzo pożywna i sycąca. Świetnie sprawdzi się jako osobny posiłek.
W tej wersji zupa podana jest z makaronem, jednak amatorzy ryżu mogą równie dobrze dodać ulubionego składnika, który także dobrze komponuje się z zupą pomidorową. Najlepiej użyć wtedy jasnego ryżu, który nie zmieni za bardzo smaku potrawy. Jeżeli jednak wybiera się makaron, to warto postawić na drobny rodzaj, choć nawet te większe, bardziej dekoracyjne dobrze się sprawdzą. Najlepiej ugotować makaron al dente, by nie był zbyt miękki, a także aby nie podnosił indeksu glikemicznego całej potrawy.
Pomidorowa na żeberkach wygląda fenomenalnie i tak też smakuje. Przyzna to każdy, kto choć raz jej spróbuje. Mięśo wieprzowe dodaje jej ciekawego i bardzo pysznego aromatu, a kwaśne pomidory świetnie łączą się ze śmietaną. Jeżeli pragnie się trochę odchudzić tą wersję, która jest i tak niskokaloryczna, można zrezygnować zupełnie ze śmietany lub zamienić ją na niskotłuszczowy jogurt, np. typu skyr. Wtedy zupa będzie jeszcze bardziej fit, ze względu na mały udział tłuszczów w całym daniu, a dość sporą ilość białka.
Ta zupa przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, ale również najmłodszym. Jest bardzo łagodna w smaku, a dostarcza dużo substancji odżywczych i mineralnych. Jedną z najcenniejszych jest likopen, którego bardzo dużo można znaleźć w pomidorach z puszki. Jest on barwnikiem, który chroni układ krwionośny przed możliwymi chorobami, a także cały organizm przed groźnymi nowotworami. Dlatego ta zupa jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa.
Alergeny w zupie pomidorowej na żeberkach
Lista alergenów dla zupy pomidorowej na żeberkach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy mrożony
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron bezjajeczny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze zupy pomidorowej na żeberkach
Energia i białka
(512g)
Węglowodany
(512g)
Tłuszcze
(512g)
Witaminy
(512g)
Składniki mineralne
(512g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.