Zupa pomidorowa na bulionie warzywnym
- Marchewka (90 g)
- Cebula (100 g)
- Passata pomidorowa (400 g)
- Pietruszka (80 g)
- Seler korzeniowy (60 g)
Przepis na zupę pomidorową na bulionie warzywnym krok po kroku
Warzywa obierz i podziel na mniejsze kawałki.
Całość zalej 2 l wody i gotuj przez 25 minut.
Do zupy wlej passatę i gotuj kolejne 5 minut.
Gotową zupę dopraw do smaku.
Zupę możesz podawać z ugotowanym makaronem lub ryżem.
-
Zupa z soczewicy zielonej
-
Pomidorowa
-
Zupa krem z pomidorów
-
Zupa pomidorowa z ryżem
-
Krem pomidorowy
-
Zupa pomidorowa z makaronem
-
Zupa krem pomidorowa
-
Pomidorowa z rosołu
-
Zupa pomidorowa z passaty
-
Zupa pomidorowa na rosole
-
Zupa pomidorowa z koncentratu
-
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów
-
Zupa pomidorowa kremowa
-
Zupa pomidorowa z pomidorów z puszki
-
Karmuszka
-
Krem z pieczonych pomidorów
-
Zupa pomidorowa bez mięsa
-
Zupa klopsikowa
-
Zupa pomidorowa
Więcej informacji na temat zupy pomidorowej na bulionie warzywnym
Zupa pomidorowa na bulionie warzywnym to doskonała opcja dla wszystkich miłośników smacznych, sycących i prostych dań, które są również dobre dla zdrowia. Jej przygotowanie zajmuje mało czasu, więc jest wspaniałą opcją na szybki obiad czy kolacje. Smakuje wspaniale zarówno z dodatkiem ryżu, jak i makaronu. Całość robi się bez mięsa.
Przepis na zupę pomidorową na bulionie warzywnym pozwala przygotować jedną z najsmaczniejszych, ale również najbardziej lubianych zup w polskiej tradycyjnej kuchni. Jej stworzenie, nawet od podstaw jest niezwykle proste. Wszystko, czego potrzeba to warzywny bulion, którego ugotowanie zajmie nie więcej niż 45 minut, a także gotowe pomidory. Idealnie sprawdzi się passata pomidorowa do stworzenia bardzo kremowej wersji lub pomidory z puszki w kawałkach, które zapewnią zupę nieco gęstszą. Tak przygotowana zupa na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zdrowych dań. Do jej stworzenie przyda się tylko duży garnek i odrobina cierpliwości. Choć zupę można równie dobrze przygotować na bazie rosołu, to w przepisie podany jest sposób na stworzenie jej bez gotowej podstawy. W przypadku braku czasu można ją zrobić również z dodatkiem gotowego bulionu, wtedy nie trzeba dodawać do niej soli.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zupę pomidorową na bulionie warzywnym, która będzie nie tylko pyszna, ale również naprawdę nieskomplikowana, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Robi się ją z tylko kilku składników. Głównym są oczywiście pomidory. To warzywa, które goszczą w menu bardzo często, jednak nie są za bardzo doceniane. Warto to zmienić, gdyż to naprawdę fantastyczne źródło wielu cennych witamin i składników mineralnych. Zawierają sporo potasu, który pozytywnie wpływa na układ krwionośny, ale także mięśniowy. Jednak najcenniejszy jest znajdujący się w nich likopen, czyli bardzo silny antyoksydant. Choć może się wydawać, że w zupie, w które pomidory poddane są dość długiej obróbce termicznej, nie ma go zbyt wiele, to jednak właśnie gotowanie sprawia, że likopenu jest więcej. Dlatego ta zupa jest jego doskonałym źródłem. To doskonały pomysł na, pyszną zupę, która choć wegetariańska, to wspaniale syci i smakuje.
Alergeny w zupie pomidorowej na bulionie warzywnym
Lista alergenów dla zupy pomidorowej na bulionie warzywnym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze zupy pomidorowej na bulionie warzywnym
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo witamin i antyoksydantów.
Energia i białka
(183g)
Węglowodany
(183g)
Tłuszcze
(183g)
Witaminy
(183g)
Składniki mineralne
(183g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.