Zupa pokrzywowa
- Pokrzywa suszona (400 g)
- Marchewka (160 g)
- Seler korzeniowy (80 g)
- Pietruszka (80 g)
- Cebula (105 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Ziemniaki średnie (210 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Bulion warzywny (1200 ml)
Przepis na zupę pokrzywową krok po kroku
Warzywa pokrój w kostkę, a czosnek drobno posiekaj.
W garnku na oliwie podsmaż cebulę i czosnek
Dodaj pokrzywy i chwile smaż.
Następnie dodaj resztę warzyw, bulion, 0,25 łyżeczki soli i pieprzu.
Gotuj całość, aż warzywa będą miękkie.
Zblenduj zupę.
Więcej informacji na temat zupy pokrzywowej
Pokrzywa kojarzy mi się głównie z poparzonymi w dzieciństwie nogami, nie koniecznie z jedzeniem, natomiast jakiś czas temu dowiedziałam się, że pokrzywa to nie tylko zielsko, które uprzykrzało mi w dzieciństwie życie, ale także składnik zup, koktajli, czy też pesta. Jako dziecko nie raz miałam całe nogi poparzone przez pokrzywy lub gdy tylko była taka możliwość, omijałam je szerokim łukiem. Gdyby wtedy ktoś mi powiedział, że w przyszłości będę jeść pokrzywy, to bym go wyśmiała. Pokrzywa to był największy wróg w tamtym czasie. Jeszcze do niedawna nie wiedziałam, że pokrzywę można jeść. Gdy się o tym dowiedziałam, nie byłam przekonana do tej rośliny, pamiętając związane z nią nieprzyjemne doznania z dzieciństwa. Z wiekiem jednak zmieniłam zdanie, lecz początkowo do dań z pokrzywą i tak podchodziłam z dużą obawą. Ze względu na to, że lubię próbować nowych rzeczy, nawet gdy wydają się dziwne, to stwierdziłam, że takiej zupy też mogę spróbować. Pierwszy raz jadłam ją u znajomej i okazała się całkiem dobra. Oczywiście pierwszy kęs brałam bardzo ostrożnie, mimo że wiedziałam, że to niemożliwe, żeby po ugotowaniu i zblendowaniu mnie poparzyła, ale jednak ostrożności nigdy za wiele. Po spróbowaniu zjadłam całą miseczkę i oczywiście wzięłam przepis na zupę z pokrzyw. Zupa pokrzywowa to tradycyjna zupa krem, która moim zdaniem jest najlepsza z ziemniakami, które sprawiają, że zupa jest gęstsza.
Jak zrobić zupę pokrzywową?
Zaczynamy od pokrojenia cebuli i czosnku i podsmażenia na oliwie. W tym czasie kroimy pokrzywy i też dodajemy do cebuli. Można użyć suszonej pokrzywy lub świeżej. Jeżeli mieszkasz na wsi, to łatwiej będzie Ci zdobyć świeżą pokrzywą, natomiast osobom mieszkającym w mieście łatwiej będzie zamówić suszona. Zupa z suszonej pokrzywy będzie równie dobra. Potem kroimy jeszcze selera, pietruszkę, marchewkę i ziemniaki w kostkę i też dodajemy do garnka. Całość zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy, aż wszystkie warzywa będą miękkie, czyli około 20 minut. Po tym czasie możesz od razu jeść zupę jak zwykłą zupę jarzynową lub zblendować na krem. Taka zupa świetnie smakuje z jajkiem ugotowanym na twardo.
Alergeny w zupie pokrzywowej
Lista alergenów dla zupy pokrzywowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy pokrzywowej
Zupa pokrzywowa jest ciekawym urozmaiceniem diety, dodatkowo nie ma glutenu ani laktozy.
Energia i białka
(451g)
Węglowodany
(451g)
Tłuszcze
(451g)
Witaminy
(451g)
Składniki mineralne
(451g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.