Zupa ogórkowa
- Szyjka indycza - 1 sztuka (150 g)
- Skrzydełko indyka - 1 sztuka (580 g)
- Seler korzeniowy - 1/2 sztuki (150 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Marchewka - 2 sztuki (90 g)
- Por - biała część (50 g)
- Ogórki kiszone - ok. 10 sztuk (450 g)
- Ziemniaki średnie - 3 sztuki (280 g)
- Śmietana 18% - 1 opakowanie (200 g)
- Koperek - 2 łyżki (20 g)
- Suszone grzyby - 2 sztuki (10 g)
Przepis na zupę ogórkową krok po kroku
Marchewkę, selera i pietruszkę umyj, obierz i pokrój na duże kawałki. Pora również umyj i przekrój wzdłuż na pół.
Szyjkę i skrzydło z indyka umyj i umieść w dużym garnku.
Przygotowane warzywa i suszone grzyby dodaj do mięsa. Następnie dorzuć przyprawy: 2 liście laurowe, 4 kulki ziela angielskiego, łyżeczkę pieprzu ziarnistego i łyżeczkę soli.
Wlej 1300 ml wody do garnka. Zakryj pokrywką. Doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz ogień i gotuj przez około 1,5 godziny na małym ogniu.
W tym czasie zetrzyj na tarce ogórki kiszone. A ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i umieść w misce z wodą by nie ściemniały.
Gdy bulion jest gotowy, wyciągnij z niego wszystko za pomocą łyżki cedzakowej do osobnego naczynia.
Garnek z bulionem postaw na kuchence. Dodaj do niego pokrojone, odcedzone ziemniaki i gotuj około 15 minut.
W tym czasie marchewkę pokrój na małe kawałki. Obierz mięso od kości i podziel na mniejsze kawałki.
Dodaj teraz ogórki kiszone i gotuj jeszcze 10 minut na małej mocy palnika.
Teraz dodaj przygotowane mięso i marchewki do zupy.
Do wysokiego naczynia wlej śmietanę i dodaj łyżkę samego bulionu. Dokładnie wymieszaj by zahartować śmietanę. Następnie wlej ją do zupy i wymieszaj.
Przed podaniem posyp zupę dodatkowo koperkiem.
-
Chłodnik ogórkowy
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Zupa ogórkowa z ziemniakami
-
Zupa ze świeżych ogórków
-
Ogórkowa na rosole
-
Zupa ogórkowa bez mięsa
-
Zupa ogórkowa Thermomix
-
Zupa ogórkowa na żeberkach
-
Okroszka
-
Rosolnik
-
Zupa ogórkowa z makaronem
-
Zupa z zielonego ogórka
-
Zupa ogórkowa dla niemowlaka
-
Zupa krem z ogórków kiszonych
-
Chłodnik ogórkowy z rzodkiewką
-
Zupa ogórkowa wege
-
Zupa ogórkowa na skrzydełkach
-
Zupa ogórkowa z przecieru
-
Zupa ogórkowa
Więcej informacji na temat zupy ogórkowej
Zupa ogórkowa to klasyczna, tradycyjna zupa kuchni polskiej. Ta pyszna zupa z ogórków kiszonych to danie, które swoim smakiem zabierze Cię do czasów dzieciństwa.
Zupa ogórkowa jest potrawą kuchni polskiej, którą tradycyjnie przygotowuje się na wywarze mięsnym lub warzywnym. Charakterystyczny smak uzyskuje ona poprzez dodanie startych na tarce kiszonych ogórków lub przecieru ogórkowego. Nieodłącznym elementem zupy ogórkowej są również ziemniaki. W Rosji możemy spotkać zupę ogórkową pod nazwą „razsolnik”. W niej znajdziemy dodatkowo szczaw, a gotuje się ją na nerkach cielęcych lub kurzych podrobach.
Zupa ogórkowa to danie, z którym mam pewne zabawne wspomnienie. To była pierwsza w życiu zupa, którą chciałam przygotować samodzielnie. Po otrzymanych od mojej Babci instrukcjach wstawiłam wodę z mięsem i warzywami na gaz. Nastawiłam również minutnik na 1,5 godziny i zajęłam się innymi rzeczami. Wtedy nie wiedziałam jeszcze, że moc ognia ma znaczenie i od czasu do czasu warto zajrzeć do garnka i ewentualnie dolać ubywającego płynu. I tym sposobem nie było zupy na obiad, bo cała woda wyparowała, a wszystkie składniki się spaliły. Od tego momentu już wiedziałam jak poprawnie zrobić to danie i dziś mogę przekazać Wam mój sprawdzony i prosty przepis na zupę ogórkową, którą często przygotowuje.
Jeśli chcecie dodatkowo wzbogacić smak zupy, możecie starte ogórki kiszone podsmażyć na łyżce masła. Wtedy zupa staje się jeszcze smaczniejsza.
Jeżeli nie używacie w swojej kuchni mięsa i zastanawiacie się jak ugotować zupę ogórkową na bulionie warzywnym to tutaj również mam rozwiązanie. Na początku potrzebujesz cebulę, marchew, selera, kapustę, pora, suszone grzyby i przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie i pieprz czarny ziarnisty. Cebulę najpierw opal, po czym z resztą warzyw wrzuć do garnka, zalej wodą i gotuj przynajmniej 2 godziny na małym ogniu. Pod koniec dopraw solą i gotowe. Składniki wyciągnij z bulionu i dodaj ziemniaki, a po 15 minutach starte ogórki i pokrojone warzywa.
W obu wersjach będzie to naprawdę bardzo dobra w smaku domowa zupa przypominająca smak dzieciństwa.
Alergeny w zupie ogórkowej
Lista alergenów dla zupy ogórkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze zupy ogórkowej
Ogórki kiszone to źródło probiotyków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.