Zupa neapolitańska z makaronem
- Marchewka (150 g)
- Pietruszka (100 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Masło (40 g)
- Szczypiorek (15 g)
- Makaron penne (200 g)
- Bulion warzywny (2000 ml)
- Ser gouda (150 g)
Przepis na zupę neapolitańską z makaronem krok po kroku
Marchewki, seler i pietruszkę obierz i umyj. Warszawa zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu i odcedź.
W garnku z grubym dnem rozpuść masło i podsmaż na nim przygotowane wcześniej warzywa korzeniowe.
Gdy warzywa zmiękną, wlej bulion, dodaj przyprawy i gotuj do miękkości warzyw.
Ser żółty zetrzyj na tarce.
Wymieszaj dokładnie śmietankę z żółtkami.
Do gotującej się zupy wlej żółtka ze śmietaną i dodaj starty ser. Dokładnie wymieszaj.
Szczypiorek posiekaj i dodaj do zupy, po czym wyłącz palnik.
Zupę podawaj z makaronem.
-
Zupa ogórkowa
-
Zupa jarzynowa
-
Zupa koperkowa
-
Zupa marchewkowa
-
Zupa warzywna
-
Zupa szpinakowa
-
Zupa ogórkowa z ziemniakami
-
Zupa cygańska
-
Zupa jarzynowa z mrożonki
-
Zupa wietnamska
-
Zupa koperkowa z ryżem
-
Zupa z groszkiem
-
Zupa wiosenna
-
Zupa ogórkowa bez mięsa
-
Zupa kalafiorowa z makaronem
-
Zupa szczawiowa z ziemniakami
-
Zupa brukselkowa
-
Rosolnik
-
Zupa jarzynowa
Więcej informacji na temat zupy neapolitańskiej z makaronem
Ta pyszna zupa neapolitańska z makaronem na pewno Cię zaskoczy swoim niespotykanym smakiem. Przez dodatek żółtka do bulionu otrzymasz zupełnie nowe doznanie kulinarne.
Ten sprawdzony przepis na zupę neapolitańską z makaronem jest bardzo prosty w wykonaniu.
Marchewki, seler i pietruszkę obierz i umyj. Warszawa zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu i odcedź. W garnku z grubym dnem rozpuść masło i podsmaż na nim przygotowane wcześniej warzywa korzeniowe. Gdy warzywa zmiękną, wlej bulion, dodaj przyprawy i gotuj do miękkości warzyw. Ser żółty zetrzyj na tarce. Wymieszaj dokładnie śmietankę z żółtkami. Do gotującej się zupy wlej żółtka ze śmietaną i dodaj starty ser. Dokładnie wymieszaj. Szczypiorek posiekaj i dodaj do zupy, po czym wyłącz palnik. Zupę podawaj z makaronem.
Jeśli wiesz już, jak ugotować zupę neapolitańską na obiad by była naprawdę smaczna, to nie czekaj i wykonaj ten przepis już dziś.
Aby zupa była zdecydowanie najlepsza, to bulion do jej wykonania możesz zrobić samodzielnie. Potrzebujesz cebulę, marchew, selera, kapustę, pora, suszone grzyby i przyprawy. Cebulę najpierw opal, po czym z resztą warzyw wrzuć do garnka, zalej wodą i gotuj przynajmniej 2 godziny na małym ogniu. Pod koniec dopraw solą i gotowe. Możesz przygotować większą ilość takiego bulionu i zamrozić. Dzięki temu każdy pomysł na obiad z dodatkiem bulionu wykonasz jeszcze szybciej, a Ty wiesz już jak zrobić domowy bulion.
Co powoduje, że zupa neapolitańska jest tak dobra? Na pewno dodatek żółtego sera!
Mianem żółty ser określane są sery podpuszczkowe dojrzewające. Otrzymuje się je poprzez prawidłową obróbkę skrzepu mleka, czyli odwodnieniu, uformowaniu, prasowaniu i nasoleniu. Następnie poddawany jest kilkutygodniowemu lub kilkumiesięcznemu dojrzewaniu. W ten sposób właśnie powstają popularne sery żółte. Każdy ser podpuszczkowy ma swoją dodatkową nazwę np. gouda, edamski, salami i w ten sposób można rozróżnić, jakiego dokładnie typu jest dany ser.
Najbardziej popularne są sery typu holenderskiego. Do tego typu zaliczamy sery półtwarde lub twarde, które dojrzewają przez 2-3 miesiące. Mają łagodny, lekko orzechowy i kwaskowaty smak i zapach. Do tego typu zaliczamy ser edamski, gouda i podlaski. Kolejnym popularnym typem są sery szwajcarskie- ich dojrzewanie trwa nawet pół roku i główną cechą charakterystyczną są znane wszystkim „dziury w serze”. Ich smak jest łagodny i aromatyczny o słodko-orzechowej nucie. Tutaj zaliczamy ser sokół, ementaler, radamer czy grojer. Rozróżniamy również typ szwajcarsko-holenderski, w którego przygotowaniu pomijany jest etap solenia, a powstaje sery, są lekko pikantne i kwaśne w smaku. Tutaj wyróżnić można ser tylżycki, warmiński, mazurski lub salami. Jeśli wiesz już, jak się robi ser, to koniecznie wykonaj nasz przepis.
Alergeny w zupie neapolitańskiej z makaronem
Lista alergenów dla zupy neapolitańskiej z makaronem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
- Ser gouda
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron penne
Wartości odżywcze zupy neapolitańskiej z makaronem
Gorące zupy to dobry pomysł na obiad szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Taki ciepły posiłek bardzo dobrze rozgrzewa.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.