Zupa na wędzonce
- Boczek wędzony bez kości (300 g)
- Marchewka - 3 średnie sztuki (450 g)
- Pietruszka (150 g)
- Seler korzeniowy (70 g)
- Kapusta włoska (300 g)
- Ziemniaki średnie - 3 duże sztuki (400 g)
- Masło (30 g)
Przepis na zupę na wędzonce krok po kroku
Marchew, seler i pietruszkę obierz, umyj i pokrój w drobną kostkę.
Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w grubszą kostkę.
Kapustę umyj i poszatkuj w średniej grubości paski.
Do garnka włóż boczek wędzony, dodaj do niego 10 szklanek wody i zagotuj.
Do zagotowanego wywaru dodaj pokrojone marchewki, pietruszkę oraz seler. Składniki gotuj przez około 10 minut.
Następnie do garnka dodaj ziemniaki, kapustę włoską, po jednej płaskiej łyżeczce pieprzu i majeranku, po pół łyżeczki tymianku oraz kurkumy. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj do miękkości.
Na koniec zupę zakwaś 1 łyżką soku z cytryny oraz dopraw solą, jeśli jest taka potrzeba.
Zupę podawaj na ciepło z dodatkiem pieczywa.
Więcej informacji na temat zupy na wędzonce
Zupa na wędzonce to tradycyjna zupa, którą warto podać na obiad. Smaczna zupa na mięsie wędzonym doskonale smakuje na ciepło z dodatkiem pieczywa. Przepis na zupę na wędzonce jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do ugotowania zupy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: boczek wędzony, marchew, pietruszka, seler korzeniowy, kapusta włoska, ziemniaki, masło, sól, pieprz, majeranek, kurkuma, sok z cytryny oraz tymianek.
A jak zrobić zupę na wędzonce? Marchew, seler i pietruszkę obierz, umyj i pokrój w drobną kostkę. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w grubszą kostkę. Kapustę umyj i poszatkuj w średniej grubości paski. Do garnka włóż boczek wędzony, dodaj do niego 10 szklanek wody i zagotuj. Do zagotowanego wywaru dodaj pokrojone marchewki, pietruszkę oraz seler. Składniki gotuj przez około 10 minut. Następnie do garnka dodaj ziemniaki, kapustę włoską, po jednej płaskiej łyżeczce pieprzu i majeranku, po pół łyżeczki tymianku oraz kurkumy. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj do miękkości. Na koniec zupę zakwaś 1 łyżką soku z cytryny oraz dopraw solą, jeśli jest taka potrzeba. Zupę podawaj na ciepło z dodatkiem pieczywa.
Boczek wieprzowy jest mięsem o dużej zawartości tłuszczu. Zawiera również łatwo przyswajalne białko zwierzęce. Białko jest składnikiem wielu enzymów w naszym organizmie, bierze udział w szeregach reakcji odpowiadających za metabolizm. Boczek jest także źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Wapń jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym odpowiadającym za prawidłową budowę kości i zębów. Magnez natomiast odgrywa ważną rolę w prawidłowym skurczu mięśni. Wybierając boczek, staraj się wybierać ten z większą zawartością mięsa.
Podsumowując pyszna zupa na boczku wędzonym to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Zupę możesz przygotować również na kościach. Najlepsza zupa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło. Produkty niezbędne do wykonania zupy na wędzonce dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w zupie na wędzonce
Lista alergenów dla zupy na wędzonce przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze zupy na wędzonce
Zupa na wędzonce to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Warzywa wykorzystane do przygotowania zupy to doskonałe źródło wielu witamin oraz składników mineralnych.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.