Zupa miso
- Pasta miso (50 g)
- Wodorosty wakame (100 g)
- Tofu wzbogacane wapniem (300 g)
- Cebula - użyj cebuli dymki (50 g)
Przepis na zupę miso krok po kroku
W garnku zagotuj 1,5 litra wody. Następnie dodaj do niej pastę miso. Całość dokładnie wymieszaj, aby nie było grudek.
Do zupy dodaj pokrojone wodorosty oraz pokrojone w kostkę tofu.
Zupę gotuj około 15-20 minut.
Cebulę dymkę posiekaj na drobne kawałki.
Do miseczek nalej gotową zupę i posyp ją posiekaną cebulką.
Więcej informacji na temat zupy miso
Zupa miso to tradycyjna zupa spożywana w Japonii. Japończycy spożywają ją praktycznie codziennie jako dodatek do posiłków głównych. Jej głównymi składnikami jest bulion dashi oraz pasta sojowa. Pozostałe składniki stanowią własne upodobania osoby ją gotującej oraz region w jakiej jest przyrządzana. W dalszej części dowiesz się jak zrobić zupę miso. Przepis na zupę miso jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Składniki, która są niezbędne Tobie do przygotowania tego przepisu, to pasta miso, wodorosty wakame, tofu, cebula dymka oraz sól. Japońska zupa miso z warzywami powinna być spożywana od razu po przygotowaniu jako danie na ciepło - wtedy smakuje najlepiej. Ten prosty przepis wykonasz w około pół godziny.
Wodorosty wakame znane są z kuchni Japońskiej i najczęściej stosowane są w daniach tamtejszej kuchni. Glony te wykazują dużą zawartość barwnika fukoksantyny, który wspomaga proces odchudzania i działa ochronnie na układ krążenia. Barwnik ten zaliczany jest do grupy karotenoidów, które z kolei są silnymi przeciwutleniaczami. W wodorostach wakame znajdziemy witaminę A, C, E, K, jod, wapń, żelazo, magnez oraz kwas foliowy. Spożywanie wodorostów wakame wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób serca, miażdżycy, zawału czy udaru mózgu. W glonach tych znajdziemy również kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (EPA - kwas eikozapentaenowy i DHA - kwas dokozaheksaenowy), które wykazują pozytywny wpływ na układ krążenia, poprzez regulację ciśnienia krwi, hamowaniu rozwoju choroby niedokrwiennej serca lub choroby wieńcowej serca. Dodatkowo obecność magnezu pozytywnie wpływa na wytwarzanie hormonów i zwiększa wykorzystanie białka przez nasz organizm, przez co wspomaga wzrost i naprawę komórek. Glony wakame przez obecność wapnia warunkują prawidłowy rozwój kości i zębów.
Podsumowując zupa miso wegetariańska z tofu przygotowana z pasty miso to doskonały pomysł na wprowadzenie do swojego jadłospisu dań kuchni japońskiej. Stanowi idealne rozwiązanie w diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej.
Alergeny w zupie miso
Lista alergenów dla zupy miso przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Pasta miso
- Tofu wzbogacane wapniem
Wartości odżywcze zupy miso
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.