Zupa krem z groszku
- Masło roślinne (30 g)
- Cebula (20 g)
- Groszek zielony - możesz użyć również mrożonego (450 g)
- Mleko 2% (500 ml)
- Chleb żytni razowy (100 g)
Przepis na zupę krem z groszku krok po kroku
Na rozgrzanej patelni z pokrojonego pieczywa przygotuj grzanki. Gotowe grzanki przełóż do miseczki i pozostaw do wystygnięcia.
W garnku podgrzej masło na małym ogniu, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i smaż ją przez około 5 minut od czasu do czasu mieszając.
Do garnka dodaj groszek, zalej połową szklanki wody , zwiększ moc palnika do średniego i gotuj groszek pod przykryciem przez około 5 minut
Następnie do garnka dodaj mleko, dopraw solą i pieprzem, zagotuj ciągle mieszając wywar.
Gotową zupę zblenduj na gładki krem.
Zupę przelej do talerzyków i podawaj udekorowaną posiekanym szczypiorkiem oraz grzankami.
Więcej informacji na temat zupy krem z groszku
Zupa krem z groszku zielonego to doskonały pomysł na pyszny wegetariański obiad. Zupę możesz przygotować przez cały rok, ponieważ możesz ugotować ją z groszku świeżego lub z groszku mrożonego. Zupa jest dość ostra, przez dodatek chilli oraz tabasco, dlatego osoby z problemami ze strony przewodu pokarmowego powinny uważać z jej spożywaniem lub zastąpić te przyprawy np. świeżymi ziołami - wtedy zupa będzie bardziej delikatna. Przepis na krem z groszku jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga on od Ciebie dużego doświadczenia kulinarnego. Aby przygotować ten prosty przepis niezbędne będą Tobie następujące produkty spożywcze: masło roślinne, cebula, groszek zielony świeży lub mrożony, mleko spożywcze, chleb żytni oraz przyprawy (sól, pieprz, sok ze świeżej cytryny, chilli, szczypiorek oraz tabasco).
A więc jak zrobić krem z groszku zielonego z grzankami? Z pieczywa pokrojonego w kostkę przygotuj grzanki (na patelni lub w piekarniku). W garnku roztop masło na którym podsmaż cebulę pokrojoną w kostkę. Następnie dodaj groszek i zalej go połową szklanki wody. Chwilę podgotuj i dodaj mleko oraz przyprawy. Gdy groszek będzie miękki zupę zmiksuj na gładki krem. Podawaj ją od razu po przygotowaniu posypaną grzankami.
Groszek zielony jest warzywem, które zawiera spore ilości białka roślinnego, dlatego jest chętnie włączany do diety wegańskiej i wegetariańskiej. W groszku zielonym znajduje się witamina C, E, K, A oraz niektóre witaminy z grupy B. Znajdziemy w nim również cynk, fosfor, mangan, magnez, selen, sód, potas, żelazo oraz wapń. Obecność kwasu foliowego i błonnika w groszku zmniejsza poziom cholesterolu LDL i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo zawartość antyoksydantów zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.
Podsumowując zupa krem z groszku to doskonała propozycja na pyszny wegetariański obiad. Świetnie sprawdzi się jako danie, w którym włączymy do diety nasiona roślin strączkowych. Jest to potrawa bogata w wiele cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie.
Alergeny w zupie krem z groszku
Lista alergenów dla zupy krem z groszku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb żytni razowy
Wartości odżywcze zupy krem z groszku
Zupa krem z groszku to doskonała propozycja na smaczny obiad. jest to doskonały sposób na włączenie do diety nasion roślin strączkowych.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.