Zupa krem brokułowa
- Brokuły - 1,5 szt (750 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Seler korzeniowy - 1 plaster (60 g)
- Pietruszka - 1 szt (70 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu - 4 łyżki (80 ml)
- Bulion warzywny - 3 szklanki (720 ml)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Ziemniaki późne - 5 szt (375 g)
Przepis na zupę krem brokułową krok po kroku
W garnku rozgrzej oliwę z oliwek i podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek przez około 3 minuty.
Pietruszkę, seler i ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Dodaj warzywa do cebuli i czosnku i podsmażaj przez kolejne 3 minuty. Dodaj chili i suszoną bazylię, dobrze wymieszaj. Zalej wszystko bulionem i 1 szklanką wody i gotuj przez 15 minut.
Brokuły podziel na różyczki i dodaj do garnka z warzywami i gotuj całość przez 7 minut.
Zupę odstaw do przestygnięcia i dokładnie zblenduj.
Odrobinę zupy przelej do miski i dodaj śmietany, wszystko dokładnie wymieszaj i dodaj do garnka z zupą. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat zupy krem brokułowej
Zupa krem brokułowa, to pyszna pożywna i zdrowa potrawa, która zachwyca przepięknym, zielonym kolorem. Świetnego smaku nadają jej podsmażona cebula i czosnek, a także ostre chili. Całość łagodzi odrobina jogurtu naturalnego. Ta zupa na pewno przypadnie do gustu miłośnikom zdrowych i warzywnych dań, szczególnie tych z brokułów.
Przepis na zupę brokułową jest naprawdę prosty i szybki. Zupa powstaje w kilka minut i jest świetnym pomysłem na ekspresowe danie w awaryjnych sytuacjach. Zawsze się udaje, a do jej wykonania wystarczy jeden garnek. To świetny pomysł dla osób zabieganych, które nie mają czasu na długie gotowanie. W bardzo szybkim czasie można stworzyć wspaniałe danie.
Ten krem brokułowy smakuje naprawdę wybornie. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tego zielonego warzywa. Choć wiele osób unika dodatku brokułu do dań ze względu na jego specyficzny smak, to jednak warto włączyć go do swojego codziennego menu. Brokuł jest świetnym źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin. Jednak najcenniejszą substancją, którą możemy w nim znaleźć jest sulforafan, antyoksydant, chroniący organizm przed chorobą nowotworową, a także szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najwięcej sulforafanu wytwarza się, gdy brokuł pokroimy i zostawimy go na chwilę. Dlatego w trakcie przygotowania zupy warto rozdzielić brokuł na różyczki i poczekać około 30 minut, by wyprodukowało się jak najwięcej tej prozdrowotnej substancji. Brokuł gotujemy w zupie tylko 5 minut tak, by nie stracić zbyt dużo z wszystkich witamin i minerałów.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić zupę krem z brokułów, która będzie smakowała naprawdę pysznie, do tego jej wykonanie zajmie tylko kilka minut, to ten przepis będzie idealną inspiracją. Zupa, która z niego powstaje jest po prostu najlepsza, a w dodatku super prosta. I choć jest zblendowana na mus, to dzięki dużej ilości warzyw i błonnika jest bardzo sycąca. Ta pyszna zupa, to świetny pomysł, by przemycić do swojej diety trochę więcej warzyw. Jest gotowana na bulionie, dzięki temu jest w pełni roślinną opcją.
Alergeny w zupie krem brokułowej
Lista alergenów dla zupy krem brokułowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze zupy krem brokułowej
Energia i białka
(367g)
Węglowodany
(367g)
Tłuszcze
(367g)
Witaminy
(367g)
Składniki mineralne
(367g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.