Zupa koreańska
- Kimchi (500 g)
- Cebula (200 g)
- Czosnek (10 g)
- Imbir korzeń (2 g)
- Sos sojowy (30 ml)
- Przecier pomidorowy z solą (100 g)
- Olej sezamowy (15 ml)
- Sfermentowana pasta z fasoli i chili (tobanjan) (10 g)
- Bulion warzywny (1000 ml)
- Szczypiorek (1 g)
Przepis na zupę koreańską krok po kroku
Cebulę pokrój w kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Imbir zetrzyj na tarce.
Rozgrzej olej w garnku. Podsmaż lekko cebulę i dodaj czosnek, imbir oraz sos sojowy.
Następnie zalej wszystko bulionem. Dolej przecier, pastę chilli oraz kimchi. Zagotuj.
Podawaj z posiekanym szczypiorkiem.
Więcej informacji na temat zupy koreańskiej
Zupa koreańska jest smaczną, a przy okazji niezwykle prostą potrawą, do której nie potrzeba wielu składników. Jest za to bardzo aromatyczna i pikantna.
Przepis na koreańską zupę to świetna opcja na obiad. Tę zupę przygotowuje się z kimchi. To pomysł, który dla wielu osób może być dziwny i zbyt odważny. Warto jednak choć raz spróbować tej zupy, by przekonać się, że kimchi doskonale odnajduje się również w daniach na ciepło. Ta dobra, pikantna zupa cudownie rozgrzewa ze względu na dużą ilość chili. Ta zupa ze względu na spory udział warzyw jest niezwykle zdrowa i smaczna. Choć kimchi zwykle kojarzy się tylko z kapustą pekińską, to jednak można ugotować je na bazie wielu różnych warzyw. Inne popularne opcje to marchew, czy rzepa. Kimchi ze względu na swój charakterystyczny smak sprawia, że obok tej zupy ciężko jest przejść obojętnie. Zupa zaskakuje ciekawym smakiem i aromatem. Wyglądem przypomina nieco kapuśniak. Kimchi i zupa na jego bazie to świetny pomysł na włączenie do swojej diety kiszonych warzyw, w większej ilości. To niezwykle zdrowe dla całego układu trawiennego i odpornościowego. Kiszonki stymulują mikrobiotę jelitową do lepszej pracy. Jeśli jednak źle je tolerujesz, możesz pomyśleć o dodatku odrobiny kminku. Zupę możesz zjadać łyżką lub tradycyjnie przy pomocy pałeczek.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić koreańską zupę, by była pyszna, w pełni domowa i tradycyjna, to ten prosty przepis, to najlepsza opcja. Choć to zupa niezwykle egzotyczna, to wszystkie składniki, które są potrzebne do jej przygotowania, znajdziesz w każdym większym sklepie. Głównym jest oczywiście kimchi. Kimchi to tradycyjna potrawa kuchni koreańskiej, jednak zyskuje coraz większą popularność w innych rejonach. W Polsce jest coraz bardziej znana ze względu na rosnącą liczbę restauracji serwujących potrawy kuchni azjatyckiej, a także dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom. Kimchi to bardziej nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej kapusty kiszonej, która dzięki większej ilości orientalnych przypraw jest bardziej aromatyczna i pikantniejsza.
Alergeny w zupie koreańskiej
Lista alergenów dla zupy koreańskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sfermentowana pasta z fasoli i chili (tobanjan)
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sfermentowana pasta z fasoli i chili (tobanjan)
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Olej sezamowy
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy koreańskiej
To opcja, która zawiera sporo witamin, jednak nie sprawdzi się dla osób z problemami z układem pokarmowym.
Energia i białka
(467g)
Węglowodany
(467g)
Tłuszcze
(467g)
Witaminy
(467g)
Składniki mineralne
(467g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.