Zupa kalarepowa
- Kalarepa - 1 sztuka (180 g)
- Ziemniaki średnie - 2 sztuki (140 g)
- Marchewka - 1 sztuka (80 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Seler korzeniowy (60 g)
- Kapusta pekińska - 0,5 sztuki (300 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
- Por (80 g)
Przepis na zupę kalarepową krok po kroku
Obierz warzywa i pokrój. Marchewkę, kalarepę, pietruszkę i selera w słupki, ziemniaki, liście kalarepy i kapustę w kostkę, a pora w półplasterki.
Do garnka włóż wszystkie warzywa, poza kalarepą, i dodaj przyprawy (2 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego, 0,5 łyżeczki soli i pieprzu oraz pęczek natki pietruszki). Gotuj zupę na wolnym ogniu.
W tym czasie podsmaż kalarepę na patelni z oliwą.
Gdy kalarepa będzie zarumieniona dodają ją do garnka z resztą warzyw i gotuj wszystko jeszcze 20 minut.
Więcej informacji na temat zupy kalarepowej
Zupa kalarepowa to dosyć rzadko spotykana w polskich domach zupa, jak zresztą i sama kalarepa, mimo że jest to dosyć tanie warzywo. Sama po raz pierwszy jadłam tę zupę, gdy już wyprowadziłam się z domu rodzinnego i samodzielnie ją ugotowałam. Zaczęło się od tego, że zobaczyłam w sklepie kalarepę i uświadomiłam sobie, że nigdy jej nie jadłam i nawet nie wiem, jak smakuje, więc ją kupiłam. W domu sprawdziłam, co można zrobić z tego warzywa i w wynikach wyszukiwania pojawił się przepis na zupę kalarepową. Akurat tego dnia miałam ochotę na zupę, a dodatkowo składniki na klasyczny bulion warzywny także znajdowały się w mojej kuchni, więc stwierdziłam, że spróbuję. W znalezionym przepisie sprawdziłam tylko jak przygotować kalarepę i postanowiłam, że resztę zrobię tak jak w przypadku zwykłej zupy jarzynowej. Zaczęłam od poszatkowania kapusty i pokrojenia kalarepy w słupki i ziemniaków w kostkę, a marchewki, selera i pietruszkę też pokroiłam w słupki. W internecie znalazłam informację, że zupę można zrobić także z liśćmi, więc także je trochę rozdrobniłam. Do garnka wrzuciłam wszystkie składniki poza kalarepą, zalałam wodą i zaczęłam gotować. W tym czasie słupki z młodej kalarepy z liśćmi podsmażyłam na oliwie. Gdy kalarepa była już trochę zarumieniona dodałam ją do garnka z warzywami. Całą zupę gotowałam jeszcze około 20 minut, aż wszystkie warzywa były miękkie. Po tym czasie miałam już gotowe danie. Jak widzisz, to jak ugotować zupę z kalarepy jest banalnie proste i z pewnością ci się uda. Po tym, jak posmakowała mi zupa kalarepowa, próbowałam przyrządzić ją jeszcze na inne sposoby, np. jako zupę krem, ale ostatecznie stwierdziłam, że już za pierwszy razem wyszła najlepsza zupa kalarepowa i nie warto jej udziwniać. Jedynie na koniec go gotowej zupy można dodać odrobinę śmietany, żeby zabielić zupę i jest pycha. Dodatkowo kalarepa to warzywo o niskim indeksie glikemicznym, lecz w zupę podnoszą go ziemniaki i seler, ale pamiętaj, że po ugotowaniu i wystudzeniu ziemniaków ich indeks glikemiczny spada, a zupy można ugotować wcześniej, a potem podgrzać. W ten sposób dodatkowo obniżysz indeks glikemiczny.
Alergeny w zupie kalarepowej
Lista alergenów dla zupy kalarepowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze zupy kalarepowej
Zupa kalarepowa nie zawiera glutenu, ani laktozy i jest też wegańska. Indeks glikemiczny zupy kalarepowej podnoszą ziemniaki i seler, ale pamiętaj, że po ugotowaniu i wystudzeniu ziemniaków ich indeks glikemiczny spada, a zupy można ugotować wcześniej, a potem podgrzać. W ten sposób dodatkowo obniżysz indeks glikemiczny i możesz ją jeść nawet na diecie o niskim indeksie glikemicznym.
Energia i białka
(470g)
Węglowodany
(470g)
Tłuszcze
(470g)
Witaminy
(470g)
Składniki mineralne
(470g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.