Zupa Jankiela
- Udziec wołowy (750 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Dżem porzeczkowy (200 g)
- Suszona żurawina (120 g)
- Ziemniaki późne - 4 średnie sztuki (400 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Seler korzeniowy (140 g)
- Pomidory w puszce (600 g)
- Masło klarowane (200 g)
Przepis na zupa jankiela krok po kroku
Udziec pokrój w kostkę wielkości 2 cm.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w kostkę.
Czosnek przeciśnij przez praskę.
W garnku rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę i czosnek.
Podsmaż mięso. Wlej wodę, dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut.
Obierz marchew, ziemniaki i seler, pokrój w kostkę, doda do zupy.
Gotuj jeszcze 20 minut.
Dodaj pomidory z puszki, dżem porzeczkowy, suszoną żurawinę oraz przyprawy.
Gotuj jeszcze 10 minut.
Zupę podawaj z kromką świeżego chleba i kleksem śmietany.
Więcej informacji na temat zupy jankiela
Zupa Jankiela to bardzo dobry pomysł na obiad dla całej rodziny. Tradycyjne danie kuchni żydowskiej jest bardzo aromatyczne. Przepis na zupę Jankiela jest dość prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją ugotować. Do zrobienia zupy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: udziec wołowy, marchew, seler, pietruszka, czosnek, cebula, ziemniaki, pomidory w puszce, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, papryka ostra, cynamon, dżem z czarnej porzeczki, suszona żurawina, sól, pieprz, masło klarowane.
Jak zrobić zupę Jankiela? Udziec pokrój w kostkę wielkości 2 cm. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. W garnku rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę i czosnek. Podsmaż mięso. Wlej wodę, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut. Obierz marchew, ziemniaki i seler, pokrój w kostkę, doda do zupy. Gotuj jeszcze 20 minut. Dodaj pomidory z puszki, dżem porzeczkowy, suszoną żurawinę oraz przyprawy. Gotuj jeszcze 10 minut.
Mięso wołowe jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego. Wołowina zawiera dużą ilość witamin z grupy B, żelaza oraz potasu. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu. Żelazo odpowiada za transport tlenu przez erytrocyty do wszystkich komórek naszego ciała. Marchew jest warzywem korzeniowym zawierającym bardzo dużo błonnika pokarmowego, który wpływa na perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Marchew jest źródłem beta-karotenu, który jest nie tylko naturalnym barwnikiem, ale również prekursorem do produkcji witaminy A. Cebula jest bardzo popularnym w kuchni całego świata warzywem zawierającym bardzo dużą ilość witaminy C. Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem, który wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne.
Podsumowując pyszna zupa Jankiela sprawdzi się na obiad. Można ją przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Połączenie mięsa i owoców nadaje zupie niepowtarzalnego smaku. Zupę możesz podać podczas spotkania ze znajomymi, doskonale sprawdzi się także podczas chłodnych zimowych wieczorów.
Alergeny w zupie jankiela
Lista alergenów dla zupy Jankiela przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze zupy jankiela
Zupa Jankiela to danie zawierające dużą ilość białka zwierzęcego. Zupa jest nisko kaloryczna i zawiera bardzo dużo błonnika. Jest bardzo dobrym pomyłem, dla osób na diecie redukcyjnej. Ma właściwości rozgrzewające.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.