Zupa gulaszowa z wieprzowiny
- Łopatka wieprzowa (500 g)
- Karkówka wieprzowa (500 g)
- Ziemniaki średnie (400 g)
- Cebula (50 g)
- Pietruszka (80 g)
- Papryka czerwona (240 g)
- Marchewka (250 g)
- Czosnek (20 g)
- Pomidory w puszce (400 g)
- Koncentrat pomidorowy (30 g)
- Bulion warzywny (1300 ml)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na zupę gulaszową z wieprzowiny krok po kroku
Mięso umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój w niedużą kostkę.
W garnku z grubym dnem rozgrzej dwie łyżki oleju. Podsmaż na nim mięso przez około 5 minut na dużej mocy palnika. Następnie przełóż mięso do innego naczynia.
Marchewkę, pietruszkę i cebulę obierz. Z papryki usuń gniazdo nasienne. Czosnek pokrój w plasterki. Marchewkę i pietruszkę pokrój w półplasterki. Paprykę i cebulę pokrój w kostkę.
W tym samym garnku podgrzej pozostały olej. Podsmaż na nim cebulę z czosnkiem. Po kilku minutach dodaj marchewkę, pietruszkę i paprykę. Smaż razem około 6 minut.
Dodaj mięso i wlej bulion. Dopraw łyżką słodkiej papryki, łyżeczką soli, papryki ostrej, pieprzu ziołowego, oregano i tymianku i połową łyżeczki pieprzu.
Przykryj i gotuj tak przez około 90 minut.
W tym czasie obierz i pokrój w kostkę ziemniaki.
Dodaj pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy i ziemniaki.
Dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze 30 minut.
-
Gulasz wieprzowy
-
Galareta wieprzowa
-
Strogonow wieprzowy
-
Policzki wieprzowe
-
Ragout
-
Gulasz z szynki wieprzowej
-
Gulasz z łopatki
-
Bogracz z kluskami
-
Gulasz z łopatki wieprzowej
-
Gulasz do placków po węgiersku
-
Gulasz wieprzowy tradycyjny
-
Karmuszka
-
Gulasz segedyński
-
Gulasz z serc wieprzowych
-
Gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym
-
Gulasz Thermomix
-
Zupa gulaszowa po węgiersku
-
Gulasz z polędwicy wieprzowej
-
Gulasz wieprzowy
Więcej informacji na temat zupie gulaszowej z wieprzowiny
Zupa gulaszowa z wieprzowiny to danie na obiad, które można zaklasyfikować jako zupę i drugie danie jednocześnie. Jest niesamowicie bogata w mięso i warzywa, a tym samym pyszna.
Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze, w rozrodzie to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono. Pomimo swojej popularności mięso wieprzowe zakazane jest w kuchni żydowskiej i muzułmańskiej. Za to cieszy się ogromną popularnością w kuchni polskiej czy chińskiej.
Wieprzowina uchodzi niestety za mięso tłuste i przez to niezdrowe. Kupowana jest ze względu na swoją cenę, ale mało kto wierzy, że nadaje ona diecie coś więcej poza tłuszczem. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio wybrany fragment z wieprzowiny będzie smacznym i zdrowym źródłem białka. W zależności od elementu, wraz ze spożyciem wieprzowiny możemy dostarczyć od 120 kcal (schab odtłuszczony) po 320 kcal (boczek) w 100 g produktu.
Aby powstała zupa gulaszowa z wieprzowiny potrzebne będzie łopatka wieprzowa i karkówka. Te dwa elementy nadadzą zupie prawdziwie mięsnego smaku. Dodatkowo przepis na zupę gulaszową z mięsa wieprzowego z papryką wzbogaca marchewka, pietruszka, cebula, ziemniaki, pomidory z puszki i bulion warzywny.
Aby zupa była jeszcze bardziej domowa bulion do jej wykonania możesz zrobić samodzielnie. Potrzebujesz cebulę, marchew, selera, kapustę, pora, suszone grzyby i przyprawy. Cebulę najpierw opal, po czym z resztą warzyw wrzuć do garnka, zalej wodą i gotuj przynajmniej 2 godziny na małym ogniu. Pod koniec dopraw solą i gotowe. Możesz przygotować większą ilość takiego bulionu i zamrozić. Dzięki temu każdy pomysł na obiad z dodatkiem bulionu wykonasz jeszcze szybciej.
Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić zupę gulaszową z wieprzowiny i ta dobra zupa zagości na Waszym stole na długo.
Alergeny w zupie gulaszowej z wieprzowiny
Lista alergenów dla zupie gulaszowej z wieprzowiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze zupie gulaszowej z wieprzowiny
W zależności od elementu, wraz ze spożyciem wieprzowiny możemy dostarczyć od 120 kcal (schab odtłuszczony) po 320 kcal (boczek) w 100 g produktu.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.