Zupa grysikowa
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Pietruszka - 1 szt (80 g)
- Seler korzeniowy - 1 gruby plaster (60 g)
- Por - pół szt (70 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Ziemniaki późne - 4 szt (300 g)
- Kasza manna (150 g)
- Koperek - 3 łyżeczki (12 g)
Przepis na zupę grysikową krok po kroku
Do dużego garnka wlej 2 litry wody. Włóż do niej obrane i przekrojone na mniejsze części marchewki, seler i pietruszkę. Dodaj również obraną cebulę i pora. Zupę przypraw solą i pieprzem, a także odrobiną lubczyku i gotuj przez 1 godzinę.
Ziemniaki obierz i pokrój w dość dużą kostkę i wrzuć je do garnka z zupą. Gotuj przez 15 minut do zmięknięcia ziemniaków.
Pod koniec gotowaniu wrzuć do zupy kaszę i dobrze wymieszaj, gotuj przez 5 minut. Po tym czasie posyp zupę natką pietruszki i koperkiem.
Więcej informacji na temat zupy grysikowej
Zupa grysikowa to pyszna i lekkostrawna propozycja na wspaniały posiłek. Można ją zrobić naprawdę szybko, a przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, ale również najmłodszym domownikom. To przepis idealny dla wszystkich osób z problemami z układem trawiennym, gdyż jest niezwykle delikatna i łagodna w smaku. Choć lekka, naprawdę syci na długo ze względu na dużą ilość warzyw. Zupę przygotowuje się na rosole, dzięki temu jest zdecydowanie smaczniejsza i bardziej aromatyczna.
Zupa grysikowa z warzywami to idealny sposób na pyszny domowy obiad w łatwym wydaniu. Można ją przygotować niezwykle sprawnie. Choć w przepisie podana jest pełna wersja, razem z przygotowaniem rosołu, można też użyć gotowego buliony, by całość zabrała nawet mniej czasu.
To świetna propozycja dla dzieci, gdyż jest bardzo smaczna i łagodna, co docenią wszystkie maluchy. Jest też posiłkiem bardzo wartościowym. Kasza i ziemniaki z zupy zapewniają dużą sytość, a warzywa są źródłem witamin i cennych składników odżywczych. Choć zwykle dzieci niechętnie sięgają po nie, w takiej wersji, kiedy są bardzo miękkie i delikatne w smaku, wszystkie warzywa znikają w mgnieniu oka.
Ta zupa ze względu na długie gotowanie, a także dodatek koperku, jest niezwykle aromatyczna. Ten piękny zapach sprawia, że ciężko jest przejść obok niej obojętnie. To wspaniała, choć prosta potrawa. Sprawdzi się również podczas diety lekkostrawnej, gdyż łagodzi stany zapalne w obrębie układu trawiennego.
W tej wersji zupa robiona jest z ziemniakami i bez mięsa, dlatego jest w pełni wegetariańska i wegańska. To wcale nie sprawia, że smakuje gorzej, czy ciężko się nią najeść. Wręcz przeciwnie, ogromna ilość warzyw i kaszy sprawiają, że zupa stanowi pełnowartościowy posiłek, który jest również niezwykle smaczny.
Choć zupy z jarzynami zwykle nie cieszą się zbyt dużą popularnością, warto to zmienić. W tej opcji zupa z kaszy manny z marchewką, selerem i pietruszką smakuje niesamowicie pysznie. Z przepisu dowiesz się również ile kaszy manny do zupy dodać, by nie była zbyt gęsta.
Alergeny w zupie grysikowej
Lista alergenów dla zupy grysikowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
Wartości odżywcze zupy grysikowej
To bardzo zdrowa i lekkostrawna zupa, która sprawdzi się świetnie w każdej diecie.
Energia i białka
(144g)
Węglowodany
(144g)
Tłuszcze
(144g)
Witaminy
(144g)
Składniki mineralne
(144g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.