Zupa fasolowa tradycyjna
- Fasola biała jaś nasiona suche (200 g)
- Żeberka wieprzowe (600 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Kiełbasa podwawelska (300 g)
- Marchewka - 2 sztuki (100 g)
- Pietruszka (50 g)
- Seler korzeniowy (100 g)
- Cebula (130 g)
- Czosnek (10 g)
- Ziemniaki późne (250 g)
- Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka (25 g)
Przepis na zupę fasolową tradycyjną krok po kroku
Przed rozpoczęciem gotowania fasolę trzeba wymoczyć. Najlepiej jest na noc zalać nasiona fasoli zimną wodą i moczyć je przez około 10 godzin.
Po upływie tego czasu fasolę opłucz na sicie. Odstaw na bok.
Do dużego garnka wlej 2 litry wody i zagotuj. Jak woda zacznie wrzeć wrzuć pokrojone wzdłuż kości żeberka. Ponownie poczekaj aż woda zacznie wrzeć. Wyjmij żeberka, wylej wodę, umyj garnek i włóż ponownie żeberka, dodaj 3 liście laurowe i 4 ziarna ziela angielskiego. Dodaj także nasiona fasoli. Zalej wszystko zimną wodą i zagotuj. Nie przykrywaj przez pierwsze 15 minut. Po 15 minutach można przykryć. Jak zacznie ie gotować ustaw niewielki ogień, by całość bardzo lekko się gotowała. Całość gotuj około 1,5 godziny - mięso ma być miękkie.
W międzyczasie dodaj niecałą łyżkę soli, trochę pieprzu.
Jak mięso będzie miękkie wyciągnij je z zupy. Jak się ochłodzi spróbuj oddzielić mięso od kości - je na koniec dodasz do zupy.
Obierz selera, cebulę, ziemniaki, marchewkę i pietruszkę. Pokrój marchewkę, cebulę, selera i pietruszkę w małą kostkę, a ziemniaki w nieco większą.
Czosnek przeciśnij przez praskę.
Boczek pokrój w niewielką kostkę i podsmaż je na patelni. Dodaj na patelnię: cebulę, ziemniaki, marchewkę, selera oraz pietruszkę. Pokrój także kiełbasę w pół plastry i smaż wszystko razem kilka minut do zarumienienia.
Pod koniec dodaj na patelnię czosnek. Mieszaj aż całość będzie przyrumieniona.
Zawartość patelni wrzuć do garnka i zamieszaj. Dodaj łyżkę majeranku i koncentratu, dopraw jeśli trzeba i gotuj jeszcze około 30 minut. Na końcu dodaj mięso.
Gotową zupę wyłóż do miseczki i podawaj z pieczywem.
-
Fabada
-
Ribollita
-
Zupa fasolowa z makaronem
-
Zupa krem z fasolki szparagowej
-
Staropolska zupa fasolowa
-
Zupa fasolowa na żeberkach
-
Zupa fasolkowa
-
Lobio po ormiańsku
-
Zupa z czerwonej fasoli
-
Zupa z fasolki szparagowej z serkiem topionym
-
Zupa z fasolką szparagową
-
Zupa krem z zielonej fasolki szparagowej
-
Zupa fasolowa ze śmietaną
-
Zupa fasolowa
Więcej informacji na temat zupy fasolowej tradycyjnej
Pyszna tradycyjna zupa fasolowa – przepis z boczkiem wędzonym i ziemniakami. Bardzo syty posiłek, który jest niesamowicie smaczny. Sprawdzony przepis, który warto znać. Ta zupa będzie smakować wyśmienicie na gorąco podana z chlebem. Przepis na zupę fasolową zawiera dużą ilość mięsa – mięsożercy będą zachwyceni. Taka właśnie jest zupa fasolowa: treściwa, z dużą ilością mięsa i pyszna. Zupa jest gotowana na wywarze z żeberek. Wykonanie zupy jest czasochłonne, ponieważ przepis wymaga gotowania mięsa i fasoli. Te składniki długo się gotują. Dobrze jest gotować tak długo mięso, aż będzie z łatwością odchodziło od kości. W zależności od wielkości i ilości mięsa może się ono ugotować później lub wcześniej. Żeberka można gotować w całości, ale szybciej ugotują się pokrojone wzdłuż kości. Przepis na zupę fasolową zawiera dużą ilość mięsa – mięsożercy będą zachwyceni. Taka właśnie jest zupa fasolowa: treściwa, z dużą ilością mięsa i pyszna.
Tę zupę możesz ugotować używając fasoli z puszki. Wystarczy nasiona wypłukać wcześniej w wodzie i dodać zamiast suchych nasion. Fasolka z puszki to wersja szybsza. Nie trzeba jej moczyć kilka godzin oraz jej ugotowanie zajmie około 20 minut, a nie ponad godzinę (tak jak w przypadku nasion suchych). Ważne jest, by nasiona moczone nie były gotowane w wodzie z moczenia. Do gotowania fasoli moczonej należy użyć świeżej wody. Moczenie jest istotne, by usunąć toksyczny związek będący częścią surowej rośliny. Także gotowanie powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Pamiętaj, by nie gotować fasoli przez pierwsze 10-15 minut pod przykryciem. Podczas gotowania z parą usuwane są toksyczne substancje. Później można już nałożyć pokrywkę. Jeżeli podczas gotowania Twoja zupa będzie dla Ciebie zbyt gęsta dodaj do niej więcej wody albo bulionu.
Zupa jest przepisem wysokokalorycznym. Ponadto przepis ma średni indeks glikemiczny. Zawiera wszystkie składniki odżywcze. Fasola jest źródłem białka roślinnego oraz węglowodanów złożonych. Mięso to źródło tłuszczu i białka. Niestety zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, które w nadmiarze nie sprzyjają zdrowiu. Jeśli potrzebujesz lżejszej wersji przepisu polecam użyć mięsa chudego.
Alergeny w zupie fasolowej tradycyjnej
Lista alergenów dla zupy fasolowej tradycyjnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze zupy fasolowej tradycyjnej
Zupa jet wysokokaloryczna. Ponadto jest tłusta, ponieważ zawiera tłuste mięso. Jeśli masz problemy z wysokim poziomem cholesterolu to ten przepis należy zmodyfikować.
Energia i białka
(490g)
Węglowodany
(490g)
Tłuszcze
(490g)
Witaminy
(490g)
Składniki mineralne
(490g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.