Zupa czosnkowa czeska
- Bulion drobiowy (1000 g)
- Ziemniaki średnie (300 g)
- Cebula (100 g)
- Boczek wędzony bez kości (100 g)
- Czosnek - 15 ząbków (75 g)
- Ser gouda (100 g)
- Chleb pszenny - 4 kromki (140 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na zupę czosnkową czeską krok po kroku
Ząbki czosnku i cebulę obierz. Cebulę pokrój w kostkę, a czosnek drobno posiekaj.
Boczek pokrój w kostkę.
Do garnka o grubym dnie włóż boczek i podsmażaj, aż wytopi się tłuszcz.
Dodaj cebulę i gdy się zeszkli, dołóż czosnek.
Chwilę podsmażaj i wlej bulion.
Ziemniaki obierz, umyj, pokrój w kostkę i dodaj do wywaru.
Zupę gotuj, aż ziemniaki staną się miękkie. Pod koniec dodaj łyżkę majeranku.
W międzyczasie kromki chleba pokrój w kostkę, a żółty ser zetrzyj na tarce.
Pokrojony chleb podsmaż na patelni z łyżką oleju.
Rozlej zupę do talerzy, a wierzch posyp grzankami i żółtym serem.
-
Żeberka
-
Pierogi ruskie
-
Kopytka
-
Bitki wołowe
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Ciasto na naleśniki
-
Tortilla
-
Zupa grzybowa
-
Łazanki
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Kurczak z rożna
-
Kurczak curry
-
Schab ze śliwkami
-
Wątróbka drobiowa
-
Stek
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ryż z warzywami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Pyszne obiady
Więcej informacji na temat zupy czosnkowej czeskiej
Zupa czosnkowa czeska to tradycyjna dobra zupa, którą możecie spotkać w różnych wersjach z wieloma dodatkami. Nasz pomysł na zupę czosnkową wzbogaconą w boczek i ziemniaki na pewno Ci zasmakuje!
Aby wykonać przepis na czeską zupę czosnkową z grzankami potrzebujesz przede wszystkim dużo czosnku. Ząbki czosnku i cebulę obierz. Cebulę pokrój w kostkę, a czosnek drobno posiekaj. Boczek pokrój w kostkę. Do garnka o grubym dnie włóż boczek i podsmażaj, aż wytopi się tłuszcz. Dodaj cebulę i gdy się zeszkli, dołóż czosnek. Chwilę podsmażaj i wlej bulion. Ziemniaki obierz, umyj, pokrój w kostkę i dodaj do wywaru. Zupę gotuj, aż ziemniaki staną się miękkie. Pod koniec dodaj łyżkę majeranku. W międzyczasie kromki chleba pokrój w kostkę, a żółty ser zetrzyj na tarce. Pokrojony chleb podsmaż na patelni z łyżką oleju. Rozlej zupę do talerzy, a wierzch posyp grzankami i żółtym serem. Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić czeską zupę czosnkową i ta pyszna zupa pojawi się w Twoim domu. To idealny pomysł na obiad, kiedy chcesz wypróbować coś nowego. Taka smaczna zupa na pewno zachwyci Twoich domowników.
Czosnek to roślina bardzo popularna w kuchni polskiej. Służy przede wszystkim do wzbogacania aromatu dań, dlatego bardzo często dodaje się go niewielkiej ilości. Jedni czosnek kochają, inni nienawidzą. Wynika to z bardzo ostrego, charakterystycznego zapachu i smaku. Znane są jego liczne zastosowania w medycynie. Najczęściej wykorzystywany jest w sytuacji przeziębienia. Badania naukowe wskazują, że wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego. Dlatego np. w formie sosu czosnkowego powinien być często spożywany w okresie jesienno-zimowym. Ze względu na ciężkostrawność nie jest zalecany osobom z nieżytem żołądka, jelit, chorobami wątroby. Jest przeciwwskazany dla osób z niskim ciśnieniem oraz chorobą zakrzepową.
Ziemniaki to warzywo, które pomimo swoich wartości odżywczych ma wielu wrogów. Mało kto wie, że ich zła passa wynika zdecydowanie z dodatków, z którymi są podawane lub ze sposobu przyrządzenia, niż z nich samych. Są produktem lekkostrawnym i niskokalorycznym, zawierają tylko 77 kcal w 100 g produktu. To bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C. W zależności od wieku bulwy mogą jej mieć więcej (młode) lub mniej (starsze ziemniaki).
Te wspaniałe warzywa można również podzielić pod względem typów. Typ A określany jest jako sałatkowy. Te ziemniaki są najtwardsze i nie rozpadają się w trakcie gotowania. Typ B, tak zwany ogólnoużytkowy ma więcej skrobi i jest mniej wilgotny i podczas gotowania pęka na powierzchni.
Aby w pełni udał się ten sprawdzony przepis, to należy sięgnąć po ziemniaki typu C- typ mączysty. Zawierają one najwięcej skrobi i najmniej wody.
Alergeny w zupie czosnkowej czeskiej
Lista alergenów dla zupy czosnkowej czeskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb pszenny
Wartości odżywcze zupy czosnkowej czeskiej
Ze względu na ciężkostrawność czosnek nie jest zalecany osobom z nieżytem żołądka, jelit, chorobami wątroby. Jest przeciwwskazany dla osób z niskim ciśnieniem oraz chorobą zakrzepową.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.