Zupa chlebowa
- Chleb pszenny (300 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
- Bulion warzywny - 8 szklanek (2000 ml)
- Ser cheddar (100 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
Przepis na zupa chlebowa krok po kroku
Chleb pokrój w kostkę.
Cebulę i czosnek posiekaj drobno.
W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę oraz czosnek.
Dodaj do garnka chleb, wlej bulion i dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Gotuj zupę na wolnym ogniu przez 25 minut.
Wyjmij liść laurowy i ziele angielskie.
Zblenduj zupę, dopraw solą, pieprzem i tymiankiem.
Dodaj także starty ser.
Wlej śmietankę i wymieszaj.
Podawaj w głębokim talerzu.
Więcej informacji na temat zupy chlebowej
Zupa chlebowa to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Smaczna zupa sprawdzi się idealnie jako przystawka lub danie główne. Zupę przygotować można z czerstwego chleba różnego rodzaju. Sprawdzony przepis gwarantuje przygotowanie udanego dania. Zupa z czosnkiem jest bardzo aromatyczna i dość gęsta. Przepis na zupę chlebową jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia, aby ją przygotować. Do zrobienia zupy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: chleb pszenny, czosnek, cebula, śmietana kremówka, bulion warzywny, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, tymianek, ser cheddar, olej rzepakowy.
Jak zrobić zupę chlebową? Chleb pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek posiekaj drobno. W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę oraz czosnek. Dodaj do garnka chleb, wlej bulion i dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj zupę na wolnym ogniu przez 25 minut. Wyjmij liść laurowy i ziele angielskie. Zblenduj zupę, dopraw solą, pieprzem i tymiankiem. Dodaj także starty ser. Wlej śmietankę i wymieszaj. Podawaj w głębokim talerzu.
Cebula od setek lat jest ceniona za swoje właściwości prozdrowotne. Jest ona źródłem witaminy C oraz substancji o działaniu bakteriobójczym. Dzięki zawartości witaminy C cebula była niegdyś cenionym lekarstwem na szkorbut, zabierano ją jako część ekwipunku na wyprawy żeglarskie. Zawarte w niej substancje bakteriobójcze do dziś wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i zapaleniach gardła. Cebula jest także znana z zawartości kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Cebuli nie powinny spożywać osoby z chorobami układu pokarmowego, niewydolnością nerek i chorobami wątroby.
Podsumowując pyszna zupa z chlebem i żółtym serem jest bardzo aromatyczna i sprawdzi się na obiad. Zupa krem jest bardzo kremowa i nie potrzebuje dodatku ziemniaków. Najlepsza zupa jest dobra od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni. Zupę można wzbogacić także smażonym boczkiem.
Alergeny w zupie chlebowej
Lista alergenów dla zupy chlebowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb pszenny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser cheddar
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy chlebowej
Zupa chlebowa to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Zupa zawiera średnią ilość kalorii i świetnie sprawdzi się dla osób na diecie redukcyjnej. Zupę można przygotować także z dodatkiem mięsa.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.